Тази тема (за закона Магнитски БГ – б.ред.) влезе по странен начин – че се готви нещо, което не се готви на практика. Не мисля, че има нужда от такъв закон. Тази позиция изрази в студиото на БНТ политологът Даниел Смилов.
Не обсъждаме законопроект, зад който стои политическа сила…Когато се стигне до политическо решение – тогава можем да се обсъжда, дали е добър или не. Ако се направи такъв закон, то е да се предпази българския бизнес и икономика от американските санкции, които могат да ги блокират, коментира политологът.
Той посочи, че има други неща, които могат да се направят – реформа на правосъдието, отстраняването на главния прокурор, когато говорим за борбата с корупцията.
Ако трябва да се компенсират темпове в съдебната реформа, то те са свързани с избор на нов ВСС и реформиране на прокуратурата, смята Даниел Смилов.
Политологът смята, че желанието на ПП да влезе в Либералния алианс е нормално. Това е логичната стъпка, защото идеологически те са най-близки до Либералния алианс. Не вярвам, че ще има проблем да бъдат приети. Членството е изгодно и за двете страни, европейските либерали имат нужда от голяма партия в България.
Той засегна и темата за РС Македония и дали може да има пробив в решаването на спора между София и Белград.Ние сме поставили 5 условия на РС Македония, най-важното от които е промяната на Конституцията…Ако тези условия се вплетат в преговорния процес и ЕС застане като гарант за изпълнението на тези задължения. Това би била много сериозна стъпка в полза на България. Ако това се реализира, може да говорим за пробив. Но това зависи от много фактори. Смятам обаче, че това е една база, на която може да се стъпи и тя да бъде изгодна и за двете страни.
Още от България
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем
Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той
Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът
Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване
Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет
Тя ще наследи на поста Мария Томова, която беше назначена за главен секретар на Министерския съвет от служебния премиер Андрей Гюров.