"Мораториумът върху иновативните лекарства може да отпадне преди края на 2018 година, ако у нас се постигне прозрачна лекарствена политика". Това заяви пред БНТ председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова.
Тя поясни, че не бива да се експлоатират страховете на хората.
"Имаме предвидени 1 млрд. лева за лекарства. Имаме 300 милиона за лечение на онкологични заболявания и тази сума не е абсолютна. В тези рамки трябва да направим възможното новите молекули да навлизат при ясни терапевтични индикации. Имаме информация от МЗ, че тези медикаменти, за които стана въпрос и в парламента, не са все още включени във фармакотерапевтичните ръководства. Ръководствата, които показват на кой етап от заболяването с какво точно трябва да е лекуван пациента".
Председателят на здравната комисия обясни, че точният термин за мораториума е временна забрана за плащането на нови молекули през следващата година от НЗОК, което не е единствената забрана. "Забранихме и касата да плаща за нови дейности и лечебни заведения през новата година", добави Дариткова.
"Целта е да имаме една стабилна финансова рамка, която да позволи свършеното във времето от изпълнителната власт да се реализира. Имаме натиск от различните структури в здравеопазването - от една страна за включване на нови медикаменти, от друга - на нови дейности. Бюджетът трябва да е балансиран, за да издържи на всички предизвикателства".
Тя подчерта, че всички тези временни мерки могат да бъдат преустановени. "Новите молекули ще навлизат в терапията на пациентите, ще бъде гарантирана тяхната употреба. На този стадий на заболяването, когато именно е необходимо тяхното включване, ще бъде гарантиран достъпът им до пациентите, които се нуждаят от тази терапия. Това е необходимо, защото гарантира сигурността на българските пациенти".
Дариткова отбеляза, че 32 нови молекули са допуснати през 2017 г., те няма да се плащат от НЗОК през следващата година, но са налични.
"Те са съвсем нови, те не са плащани въобще. Новите молекули ще се анализират и ще се прецени тяхното присъствие в терапевтичните схеми. Не може да сме сигурни, че медикаментите, които се изписват и използват на пазара, стигат до българските пациенти. Всички лекарствата, с които се лекуват българските пациенти през 2017 г., ще бъдат заплащани и през следващата година".
Към момента има забавяне с изграждането на системата за електронен търг на лекарства заради поредно обжалване. По думите на Дариткова, именно електронната търговия с лекарства и електронните досиета на пациентите могат да гарантират прозрачната политика в този сектор.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство