Проверките на ДАНС, КРС и СЕМ са установили серия от тежки нарушения в БНР по повод прекъсване за няколко часа на сигнала на програма "Хоризонт" в петък. От прессъобщението на Върховна прокуратура става ясно, че материалите са прехвърлени в Софийска градска прокуратура, която ще установи дали техническият директор Пламен Костов е извършил престъпление по служба.
Изнесените публично факти свидетелстват, че не е извършвана каквато и да е профилактика на студийния комплекс на програма "Хоризонт", не е съществувал какъвто и да е технически проблем, налагащ профилактиране, не е имало и проблеми с преноса на сигнал от студията на БНР до Централната апаратна. Освен това е потвърдено, че за да подсигури информираността на населението при събития от значение за националната сигурност, БНР разполага с резервни студия за всяка от програмите си.
Проверката е установила още, че техническият директое Пламен Костов е изготвил писмено уведомление до генералния директор на БНР за "създаден голям технически проблем", който налага "профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт" за времето от 6:00 до 11:00 часа на 13.09.2019 г.". Никъде в това уведомление обаче той не е посочил, че ще се извършва спиране на излъчването на програмата и не е довел до знанието на генералния директор такова свое намерение.
Ето и цялото съобщение от Върховна прокуратура:
ПРИКЛЮЧЕНА Е ПРОВЕРКАТА, РАЗПОРЕДЕНА ОТ ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР ПО ПОВОД СПИРАНЕ НА ИЗЛЪЧВАНЕТО НА ПРОГРАМА "ХОРИЗОНТ" НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО
Материалите се изпращат на Софийска градска прокуратура с оглед данни за престъпление по служба, извършено от директора на дирекция "Техника" на БНР
По повод спиране на излъчването на програма "Хоризонт" на Българското национално радио на 13.09.2019 г. /петък/, в часовата зона между 06:00 и 11:00 часа, главният прокурор Сотир Цацаров разпореди незабавно извършване на проверка. Проверката е възложена на ДАНС, СЕМ и КРС, под прякото ръководство на зам. главния прокурор Иван Гешев.
В хода на проверката, възложена на ДАНС са снети писмени обяснения от генералния директор на БНР Светослав Костов, от и. д. директора на програма "Хоризонт" Николай Кръстев, от директора на дирекция "Техника" Пламен Костов и други служители националното радио. Обяснения са снети и от ръководни длъжностни лица от "НУРТС България" ЕАД - разпространител на сигнала на радиото. Изискана е официална писмена и електронна комуникация между ръководни длъжностни лица на БНР, както и между тях и и длъжностни лица на дружеството - разпространител на сигнала.
Техническата профилактика на БНР е регламентирана в съвместна Заповед на БНР и "НУРТС България" ЕАД за поетапна профилактика на предавателите, предвид обстоятелството, че излъчването на националните програми на БНР е с непрекъснат характер. Специфични законови задължения за БНР относно непрекъснатостта на сигнала и готовността на мрежата му произтичат от Закона за радиото и телевизията и Закона за защита от бедствия, с оглед ранното оповестяване и защита на населението. Установено е, че БНР разполага с резервни студия за всяка от програмите си. Когато се налага профилактика/ремонт на тези студия или друга техника на територията на БНР на бул. Драган Цанков № 4, гр. София, засягаща работата им, излъчването /студийната работа по създаване на съдържание, авторски предавания, интервюта, новинарски емисии/ временно се мести в друго свободно студио или ефирът се "запълва" с музика или друго съдържание.
По отношение на техническата профилактика на излъчвателните съоръжения на разпространителя на сигнала на БНР - "НУРТС България" ЕАД, е установено, че дружеството, съобразно договора си с БНР е задължено да извършва регулярно профилактика на системата, която е планирана. Извършва се минимално два пъти годишно и се съгласува предварително през предходната година с БНР и другите ползватели на предавателите на "НУРТС България". От приложените материали е установено, че за 13.09.2019 г. "НУРТС България" е планувало профилактика само на три предавателя на ултракъси вълни /УКВ/ в Белоградчик, Ивайловград и Трещеник. От създаването на "НУРТС България" ЕАД и БНР до момента не е преустановявано излъчването на която и да е програма на националното радио едновременно на територията на цялата страна поради описаните по-горе специфични задължения и характеристики на националното радио. Профилактика на предавателите на "НУРТС България" ЕАД се осъществява поетапно, за не повече от осем часа през деня, в различни дни, по един предавател на регион, по възможност в диаметрално противоположни части на страната.
Изцяло извън заложения график за извършване на профилактика, на 11.09.2019 г. директорът на дирекция "Техника" към БНР - Пламен Костов е изготвил писмено уведомление до генералния директор на БНР за "създаден голям технически проблем", който налага "профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт" за времето от 6:00 до 11:00 часа на 13.09.2019 г.". Никъде в това уведомление Костов не е посочил, че ще се извършва спиране на излъчването на програмата и не е довел до знанието на генералния директор такова свое намерение. Генералният директор на БНР Светослав Костов е поставил резолюция "ДА" на документа.
От електронната кореспонденция между Пламен Костов и "НУРТС България" се констатира, че на 12.09.2019 г. в 9:26 ч. Костов е изпратил официално съобщение до старши мениджър В. Стойкова със следното съдържание: "моля Ви, да бъде прекратено излъчването на програма "Хоризонт" на 13.09.2019 г. на територията на цялата страна за времето от 6:00 до 11:00 часа, поради профилактика на студийния ни комплекс". Същият ден в 13:01 ч. Стойкова е изпратила съобщение на инж. Костов, в което го е уведомила, че е информирала колегите си от Оперативно управление и контрол и програмата няма да се излъчва в указаното време. На 12.09.2019 г. около 16.30 часа Пламен Костов е позвънил на И. Павлов - ръководител на "Централна Апаратна" към дирекция "Техника" при БНР и му е разпоредил да пусне в ефир съобщение за предстояща техническа профилактика на излъчването на програма "Хоризонт" на 13.09.2019 г. и спиране излъчването на програма "Хоризонт". Пламен Костов представил на Павлов докладната, която е изготвил до генералния директор, с поставена върху нея резолюция "Да" от Светослав Костов. В изпълнение на това указание от Пламен Костов, И. Павлов публикувал съобщение на страницата на БНР за предстояща профилактика. На 13.09.2019 г. в 8:07 ч. П. Костов е изпратил ново съобщение на В. Стойкова, със следното съдържание: "благодаря Ви за съдействието и ако е възможно, да възстановим сигнала към 10,20 часа".
Установена е докладна записка от Пламен Костов от 13.09.2019 г. до генералния директор, в която го е информирал за възникнал проблем с оптичната връзка между БНР и предавателите, наложил спирането на Програма "Хоризонт" от 6:00 ч. до отстраняването на проблема. В тази връзка на 13.09.2019 г. БНР е изготвило уведомително писмо до КРС по случая.
В хода на извършената от ДАНС проверка е установено, че:
- не е извършвана каквато и да е профилактика на студийния комплекс на Програма "Хоризонт";
- не е съществувал какъвто и да е технически проблем, налагащ профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт";
- не са съществували и проблеми с преноса на сигнал от студията на БНР до Централната апаратна;
- не е съществувал технически или друг проблем за предаването на сигнала от Централната апаратна до входната точка на НУРТС.
Същевременно от БНР не е била прекъсвана работата на програма "Хоризонт", която се е излъчвала он-лайн и е можела да се слуша в интернет на сайта на БНР. Този начин на слушане се ползва от ограничен кръг слушатели. Категорично се установява, че Програма "Хоризонт" не е била достъпна в ефир на УКВ честоти в периода 6:00 ч. до 10:42 ч. на 13.09.2019 г. на цялата територия на Република България.
От "НУРТС България" ЕАД не е била преустановявана работата на излъчвателните съоръжения /предавателите/ на БНР с изключение на трите предавателя /посочени по-горе/, подлежащи на годишна планова профилактика, разположени в различни краища на страната /от всички 75 предавателя, излъчващи програмите на БНР/. Преустановяването на сигнала на "Хоризонт" е осъществено чрез спиране на звуковия сигнал на входа на кодиращото устройство в централата на "НУРТС България" ЕАД.
В хода на извършената от КРС проверка е установено, че за спирането на излъчването на програма "Хоризонт" на 13.09.2019 г. за времето от 06.00 ч. до 11.00 ч., Комисията е била уведомена на 13.09.2019 г. в 18.17 г. с електронно писмо от БНР. КРС е установила, че профилактиката на студийния комплекс не е сред обстоятелствата, даващи право на БНР да прекратява излъчването на програми от предавателните станции, тъй като студийният комплекс не е част от електронната съобщителна мрежа на предприятието. Поради неосигуряване непрекъснатост на излъчването от предавателните станции на БНР, в нарушение на Разрешението на БНР, КРС уведомяват прокуратурата, че ще бъде образувано административно наказателно производство срещу националното радио за административно нарушение по чл. 325 ал. 1 от Закона за електронните съобщения.
В доклада от проверката, възложена на СЕМ са отразени вече описаните факти, както и че СЕМ не е била уведомявана за спирането на излъчването на програма "Хоризонт". Изразено е становище, че БНР не е изпълнило задълженията си за непрекъснато радиоразпръскване на територията на страната, което е нарушение на условията на Индивидуалната лицензия на националното радио.
Всички материали от проверките са изпратени на компетентната прокуратура - Софийска градска прокуратура, с оглед евентуално извършено престъпление по служба от длъжностно лице от БНР - директорът на дирекция "Техника" Пламен Костов.
Дават на прокурор техническия директор на националната медия
Фактор Фактор
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,