Съдебни кадровици не могат да бъдат и онези, които през последната година са били нещатни сътрудници на настоящите специални служби - ДАНС, ДАР, СВР, ДАТО и МВР
Висшият съдебен съвет да не бъде постоянно действащ орган, а неговите членове да запазят статута си на съдии, прокурори и следователи и да могат да работят по дела с намалена натовареност.
Това предвиждат предложените от “Демократична България” изменения и допълнения в приетия на първо четене общ законопроект на Закона за съдебната власт, обединен на база на законопроектите на “Прогресивна България”, “Демократична България” и “Продължаваме Промяната”.
ВСС пряко обслужва съдебната система, а не я ръководи, казват в мотивите си вносителите на промените от ДБ, позовавайки се на решение на Конституционния съд от 2011 г.
ВСС е органът за кадрово обезпечаване на съдебната система с цел осигуряване на нейната независимост.
"Затова съдиите следва да продължат да правораздават, макар и при намалена натовареност, а не да преустановяват гледането на дела, когато бъдат избрани за членове на ВСС. Освен че така ще изпълняват основното си задължение, няма да загубят и връзката си с колегите и с текущите проблеми на съдилищата при продължително откъсване от тази дейност, какъвто е случаят при постоянно действащ съдебен съвет. Освен това при една компетентна администрация на ВСС и възможностите за дистанционна електронна комуникация те ще могат да съвместяват работата си в съдилищата и в кадровия орган." - поясняват вносителите.
Друга поправка в ЗСВ, предложена от ДБ, гласи, че за член на ВСС не може да бъде избрано лице с установена принадлежност към бившата “Държавна сигурност” и разузнавателните служби на Българската народна армия. Съдебни кадровици не могат да бъдат и онези, които през последната година са били нещатни сътрудници на сегашните специални служби - ДАНС, ДАР, СВР, ДАТО и МВР.
Лустрационният текст, отнасящ се до принадлежността към службите на тоталитарната държава, се отнася към моралните и професионални качества на хората, които ще управляват независимата съдебна власт, посочват от ДБ.
Отсъствието на непосредствена връзка със сегашните служби на демократичната държава се обосновава с нуждата от институционална дистанция между органите на изпълнителната власт и кадровия орган на съдебната власт. И двете ограничения не представляват дискриминация, а са превантивна гаранция за институционалната независимост на съдебната власт и за общественото доверие в нейната автономност от изпълнителната власт и от структури, функциониращи при режим на оперативна секретност и конспиративност, посочват в мотивите си вносителите на поправките.
Трета съществена поправка в предложенията на ДБ гласи срокът за дисциплинарно производство срещу съдии, прокурори и следователи да се удължи от сегашните 6 месеца на 1 година. Целта е краткият половингодишен срок да не се заобикаля с процедурни хватки и да изтича давността.
Още от България
МО: Дронът при Кардам е “Майя”, вероятно е украински
"Към момента няма причина да се смята, че инцидентът е преднамерен"
Няма дълбоки кратери от взрива на дрона при Кардам
Точно как и откъде е идвал и защо е пропуснат - предстои да се установи
Мирчев: Инцидентът с дрона да се разследва като потенциален удар срещу критична инфраструктура
"Ако бъде установена руска връзка, посланието ще бъде трудно за объркване: сплашване, проверка на реакциите ни и опит да се покаже, че европейската критична инфраструктура може да бъде достигната"