Крум Зарков
Служебният кабинет ще сезира КС за правомощията на главния прокурор
„Много е вероятно, в следващите дни адресът на Европейската прокуратура у нас да е ул. „Г.С. Раковски“ 134, тази небезизвестна сграда. Тя е празна в момента и няма да има някой, който да бъде изгонен. Следващият етап е кадровото обезпечение на европейските делегирани прокурори и тогава те ще имат всички условия, за да действат независимо и да открият завесата над някои проблеми, които българската прокуратура не успя да направи“, каза Зарков.
Той обясни, че през последните десетина дни е имал срещи с делегираните европрокурори, Министерския съвет, Министерството на регионалното развитие и благоустройство и с областната управа за намирането на подходяща сграда за EПр.
„Вчера подписах писмо до МРРБ и областния управител, защото сградата на „Раковски“ 134 е частна държавна собственост и тя трябва да се предостави целево на Висшия съдебен съвет, който пък да я предостави на европейските делегирани прокурори“, каза още Крум Зарков.
Преди малко повече от месец Народното събрание окончателно прие промени в Закона за съдебната власт, с които осигури повече самостоятелност на българските обвинители, които работят с Европейската прокуратура. С промените в закона ЕДП получиха свои администрация, сграда, деловодство и регистратура. Освен това те ще могат и да участват в съвместни екипи с разследващи полицаи и митнически инспектори.
Днес правосъдният министър Крум Зарков определи тези промени в ЗСВ като много съществени, защото е било изключително важно да се осигури самостоятелност на ЕДП спрямо българската прокуратура.
В момента България има деветима европейски делегирани прокурори при необходимост от общо 15 обвинители.
На 27 юли Прокурорската колегия обяви процедура за подбор на още шестима, като срокът за подаване на документи изтича на 26 август.
Служебният кабинет ще сезира КС за правомощията на главния прокурор
Министърът на правосъдието посочи днес, че в началото на септември се очаква Министерският съвет да сезира Конституционния съд с искане за тълкуване на разпоредбите от основния закон, касаещи правомощията на главния прокурор.
„Не са ли ви правили впечатление някои прессъобщения на прокуратурата като например – прокуратурата възлага да се проверят тръбите в еди коя си община. Чрез различно разширено тълкувание на този надзор за законност прокуратурата практически има възможност да постави под свой контрол или поне под някаква форма на страх цялата държавна администрация, изпълнителната власт, в това число и министри. Обичаме да казваме, че министрите трябва да се арестуват, но те трябва да се арестуват и осъждат, когато са направили престъпления. В същото време не бива да се поставят под контрол, защото това значи политическа власт. Този въпрос, веднъж поставен пред Конституционния съд, ако той сложи рамки на това правомощие, ще бъде много важен за последващите дебати“, каза Зарков и допълни, че има какво да се направи, за да се сложат рамки и да е ясно каква е ролята на прокуратурата и каква е ролята на главния прокурор.
В отговор на въпрос министърът уточни, че ако му бъдат предоставени факти, които могат да доведат до процедура за предсрочно освобождаване на главния прокурор, той няма да се поколебае да сезира ВСС. „Настоящият състав на ВСС показва, че докато толкова много подкрепя главния прокурор, процедурата по отстраняването му не може да стигне докрай, въпреки че предишни двама правосъдни министри – Янаки Стоилов и Надежда Йорданова са показали, че такъв механизъм има“, коментира още Крум Зарков.
Следете с Фактор
Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
България
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
България
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от България
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
"Кандидатурата на Борисов за премиер е невъзможна"