От "Демократична България" публикуваха свои предложения по повод последните намерения за промени в изборния кодекс, с които не се допуска едновременно машинен и хартиен вот, както и се дава възможност на партиите, които са регистрирани за участие в изборите, да правят одит на електронната система.
Законопроектът на ГЕРБ, който е приет на първо четене, предвижда одитът на машините да се извършва от държавната фирма "Информационно обслужване", а от "Демократична България" предлагат по-широк кръг на "заинтересовани лица" да участват в одита:
- Министерският съвет;
- Народното събрание;
- Партии, коалиции и инициативни комитети, регистрирани за участие в изборите;
- Български неправителствени организации, които са регистрирали повече от петдесет наблюдатели;
- Българска академия на науките.
Според проекта на "Демократична България" одитът на машините трябва да бъде направен, преди да се поръчат всички, необходими за провеждането на избори, както и в секциите, където има изправни машини, да не можа да се гласува с бюлетина.
По идея на партията за одита всеки трябва има на разположение от пет до петнайсет дни, едно устройство, техническата му документация и програмният му код. Ако проверката покаже несъответствия с изборните принципи за равенство, свобода и тайна на вота, то законопроектът предвижда обществената поръчка за машините да бъде прекратена, а изборите да се проведат с хартиени бюлетини.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,