На 22 април страните от демократичния свят започват акцията „Да спасим децата от путинизма“. Инициатива ще приключи на 4 юни, който е обявен от ООН като Международен ден за възпоменание на невинните деца, жертви на агресия, пише Каспаров.Ру.
Действието е насочено към прекратяване на войната, която режимът на Путин води с Украйна и засяга две теми:
- депортиране на украински деца в Русия, признато от ООН за военно престъпление;
- произвола по отношение на децата в Руската федерация: преследване за антивоенна позиция, милитаризация на образованието и възпитанието, възпитаването в милитаристични и антидемократични ценности от институциите, свързани с съпричастните към тази тема институции.
В рамките на акцията ще бъдат разпространени петиции, които по-късно ще бъдат изпратени до лица и организации, които могат да повлияят на ситуацията. Към този момент вече са публикувани петиции:
- Спасете украинските деца, депортирани в Русия: https://chng.it/sstLC8JJ6s. Петицията е инициирана от френско-украинската организация Pour l'Ukraine, leur liberté et la nôtre (За Украйна, за нейната и наша свобода) и руснаци, които се противопоставят на властта на Кремъл в този хуманитарен проект, представени от френската асоциация Russie-Libertés (https://russie-libertes. org).
- Обръщение на граждански и антивоенни инициативи на руснаците към европейските власти с молба за спешна помощ на Алексей Москалев, който беше в белоруски затвор и очакваше екстрадиция в Русия: https://antiwar.in/moskalovaleksey.
Щафетната акция е инициирана, организирана и проведена от антивоенни и демократични общности на руснаците от различни страни по света, които се официално се представляват от движението „Гласът на свободна Русия“.
Превод:Faktor.bg
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.