„Решено е всички деца да получават надбавки. Това е предложение, което предстои да бъде направено в бюджета за следващата година. Случи се във връзка с кризата и мисля, че трябва да се помогне на всички семейства, защото децата са с равни права. Хората с високи доходи, също разчитат на помощ от държавата. Винаги се чудя защо помощта за децата в първи клас е само за 44 000 деца, при положение, че са 66 000. Много родители изкуствено се осигуряват на по-ниски заплати, не заради тези 60 лв., а за да видят, че държавата се грижи за тях“. Това заяви пред БНТ социалният министър Деница Сачева.
„Максималният осигурителен доход няма да се увеличава. Тревогата дойде от предложението ни за индексация на пенсиите, но то няма да бъде обвързано с осигурителния доход. Очакваме максималната пенсия да се увеличи над 1400 лв. след първи юни догодина, но първо трябва да видим, дали тези мерки ще бъдат гласувани в новия бюджет“, каза още Сачева.
„При преизчисляването на пенсиите ще се отчита осигурителният принос. Тези 50 лв., които получават възрастните хора, ще са до март и те се дават заради кризисното положение. Опитали сме се да направили изключително балансиран бюджет с разумен дефицит. Удължаването на мярката 60/40 се наложи, защото бизнесът има нужда от нея и тя е сред най-ефективните. Това, което показва анализът е, че безработицата днес нямаше да е 7%, а 14%. Много хора не можаха да кандидатстват заради първия дизайн в началото. Но тогава бяха запазени 170 000 работни места. Сега броят им е 300 000. България е в топ 5 на държавите, в които безработицата не е двуцифрено число. При първия дизайн сме похарчили 186 млн. лв. за 10 000 работодатели, а след това – 171 млн. лв. за 5 600 работодатели. Очакваме мярката да ни струва общо 400 млн. лв.“, коментира Деница Сачева.
„Чуваме протестиращите. Не сме втърдявали тона, но не може да отречем, че на улицата има хора, които нямат чисти намерения. Няма как да приема, че на площадите има антиевропейски намерения. Опитът сами да се очерним и да покажем, че изобщо не се развиваме, е вреден за гражданите. През 2009 г. БВП е 72 млрд. лв., а през 2019 г. – 118 млрд. лв. В доклада на Евробароментър данните сочат, че само 28% от българите са се сблъскали с корупция. Ние сме получили вид доверие от ЕС с отпускането на 29 млрд. в подкрепа за страната ни. Не живея с усещането, че съм в държава, която е пропита от корупция. Ако продължаваме да се закопаваме с "колко е зле в България", ще продължим сами да си вредим. Чувстваме се като хора, които трябва да понесат своята отговорност и да изкарат до край своя мандат“, допълни социалният министър.
България
Деница Сачева: Сред протестиращите има антиевропейци, сами се закопаваме, като повтаряме колко е зле в България
Деница Сачева
Нямам усещането, че живея в държава, пропита от корупция
Фактор Фактор
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия