Голяма част от информацията в този доклад беше известна и преди това. Няма особена изненада, освен скалата, в която се разкрива цялата тази схема за заобикаляне на санкциите. Това, което трябва и може да се направи, е да се действа според законите, а там, където законите са безсилни, да бъдат съответно подобрени.
Дерогацията се скъсява, тя беше до края на 2024 г., в момента с решение на НС сме я съкратили до месец октомври с идеята, че постепенно трябва да преминем към неруски нефт, за да сме сигурни, че няма да се окаже, че на пристанището липсва нефт и оттам не може да работи рафинерията, заяви премиерът акад. Николай Денков.
„Това е тема, различна от темата как чрез прехвърляне от един в друг танкер или чрез вкарване с фалшиви документи в други държави „Лукойл“ заобикаля съответните регулации. Но това не е в правомощията на българското правителство да се справя с него“, каза Денков. Той посочи, че това, което е в правомощията на българското правителство и вече е направено, е да се повишат значително данъците, които трябва да плаща „Лукойл“, за да може да намалеят печалбите, които са цитирани в този материал и съответно да намалеят средствата, които влизат в Руската федерация за водене на войната, както и да се повишат средствата, които влизат в българския бюджет.
Припомняме, че днес в "Политико" бе публикувано съвместно разследване на Global Witness, Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (ЦИЕЧВ) и Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), което разкрива, че рафинерия в ЕС се възползва от освобождаването от санкции и увеличава данъчните приходи на Москва в рамките на блока.
"Нефтохим Бургас е най-голямата рафинерия в България. След началото на пълномащабната война в Украйна тя се превърна в един от най-големите световни потребители на руски петрол. Нашето разследване разкрива, че през първите десет месеца на 2023 г. рафинерията е погълнала над 4,95 млн. тона руски суров петрол, което е донесло на Кремъл около 1,13 млрд. евро под формата на преки данъчни приходи. Според руския президент Владимир Путин това би било достатъчно, за да се финансират операциите на наемническата групировка "Вагнер" за цяла година, съобщава "Политико".
Когато ЕС забрани руския петрол през декември 2022 г., България получи изключение (дерогация – бел.ред.), за да осигури вътрешни доставки. "Целта на изключението е България да може да се снабдява и да не продава вносен руски петрол на други държави", заяви говорител на ЕК през миналата година.
Но нашето разследване разкрива, че вместо да задоволява българското търсене, рафинерията, чийто мажоритарен собственик и оператор е руският гигант в областта на изкопаемите горива "Лукойл", изглежда се възползва от изключението.
Анализът на данните от индустрията показва, че руският петрол вече съставлява 93% от вноса на Бургас, в сравнение със 70% преди инвазията. В същото време Нефтохим Бургас изнася големи количества от продуктите, които рафинира; само морският износ на рафинирани нефтопродукти от завода е на стойност 984 млн. евро през първите 10 месеца на 2023 г.
На рафинерията е забранено да изнася продукти, произведени от руски нефт. Но Нефтохим продължава да изпраща петролни продукти за ЕС съгласно правилото за "масовия баланс", което ѝ позволява да изнася, при условие че те са по-малко от вноса на Бургас от страни, различни от Русия.
През август корабът Seaexpress натовари 40 000 тона мазут от Бургас, а две седмици по-късно разтовари товара си в холандското пристанище Ротердам. Сделката сама по себе си не нарушава санкциите - съгласно принципа на масовия баланс окончателно решение може да бъде взето едва през февруари 2024 г., когато ще бъдат прегледани данните за вноса и износа за една година, за да се определи дали рафинерията е превишила допустимите си европейски продажби.
Разследването разкрива, че досега през тази година България е изнесла повече за ЕС, отколкото е внесла от страни, различни от Русия, което повдига сериозни въпроси за това дали Нефтохим Бургас ще успее да спази закона за масовия баланс.
Българският филиал на „Лукойл“ не само създава отворена врата за руския петрол в ЕС - рафинерията изнася продукти и за други държави, които не се присъединяват към ЕС, като САЩ. Данните за транспорта показват, че тази година САЩ са внесли над 70 000 тона рафинирани продукти от Бургас", пише още в статията.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас