Днес в Украйна се отдава почит на паметта на жертвите на депортацията на кримско-татарския народ.
На 18 май 1944 година, в 3:00 часа сутринта, съветската власт започна една от най-болезнените трагедии в нашата история. С подписа на Сталин беше издаден указ №5859сс, който постави началото на масовата депортация на кримските татари от родния им Крим.
През май 1944 година над 200 хиляди кримски татари бяха депортирани от родния Крим в специални селища в Централна Азия, предимнов отдалечени региони на Узбекистан. Пътят в изгнание продължав межде две и три седмици. В тесни вагони, без храна, вода и медицинска помощ, хиляди умират по пътя. Всеки четвърти не издържа на пътуването, студа, глада и издевателствата, и през първите години, според различни оценки, са загинали почти 46% от преселените.
Тази трагедия е премълчавана десетилетия наред. В Крим съветската власт изтрива имената на кримско-татарските населени места, разрушават джамии, затворят училища, забранен е езикът им. Кримско-татарския народ е лишен не само от родината си, но и от името, гласа и паметта си.
Кримските татари са коренният народ на Крим. Историята им на полуострова е дълбока и вековна. Във всеки кът на Крим, в географските имената на градовете, селата и планините, като Бахчисарай, Ак-Месджит, Чатир-Даг, живее паметта за народа, който векове наред е развивал култура, традиции, духовност и тесни връзки със земята си.
Въпреки репресиите, кримските татари издържат на превратностите на времето, запазват езика си, песните си, кулинарните си традиции, уважението към възрастните и паметта за предците си.
След десетилетия на борба за своите права, кримските татари се завръщат в Крим през 1989 година. Възстановяват разрушеното, развиват родния си край. Но през 2014 година, след 70 години от депортацията, коренният народ отново се оказва под репресии след руската окупацията на Крим. Репресиите срещу кримските татари от руския окупационен режим започва отново: арести, отвличания, фабрикувани съдебни процеси, натиск върху Меджлиса на кримско-татарския народ. Правата на кримските татари се грубо нарушавани в продължение на вече 11 години.
.Депортацията на кримските татари през 1944 година е призната за геноцид от Украйна, Латвия, Литва, Канада, Полша, Естония и Чехия.
От престъплението на депортацията през 1944 година стават жертва и етнически българи, които векове наред са живели в Крим. Повече от 12 хиляди българи с техните семейства също са принудително изселени в райони, кдето те са принудени да оцеляват без никакви условия.
Офисът на Омбудсмана на Украйна подготви специална брошура с ключови факти за престъплението от 1944 година и нарушаването на правата на човека на полуострова от 2014 година, с която можете да се запознаете ТУК (на английски език).
Коментари (1)
въпросче
15:17, 18 Май, 2025а какво е било поведението на кр.татари при немската окупация