15 Януари, 2025

Депутатите приеха на второ четене отлагателния закон за бюджета

Депутатите приеха на второ четене отлагателния закон за бюджета

Снимка: БГНЕС

С 219 гласа „за“, нито един „против“ и един „въздържал се“

Народното събрание прие на второ четене специалния закон за събирането на приходите и извършването на разходите през 2025 г. до приемането на трите бюджетни закона – Държавния бюджет за 2025 г., Бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. и Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). 

В пленарната зала присъства служебният министър на финансите Людмила Петкова. 

Преди началото на разискванията, депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Делян Добрев, който е и председателстващ Комисията по бюджет и финанси, направи процедурно предложение в пленарна зала да бъдат допуснати представителите на Министерство на финансите (МФ) Добри Пинджуров, Жени Начева, Мария Иванова, Светла Костова и Галя Николова. Предложението бе прието единодушно със 165 гласа „за“. 

Мартин Димитров от „Демократична България“ (ДБ) обърна внимание, че в редакцията, предложена от Министерски съвет (МС) в чл. 3, ал. 3, се посочва, че „с решение на МС могат да се финансират капиталови разходи и при необходимост други разходи и/или трансфери за сметка на наличности от предходната година с изключение на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.

По думите му този текст противоречи на цялата логика на Закона за публичните финанси.

„Не можем да дадем празен чек на МФ да харчи както намери за добре по отношение на капиталовите разходи, защото тук текстът има точно този смисъл. Днес министърът е един, утре може да бъде друг, по време на този удължителен закон може да има и трети – знае ли човек“, заяви той, като подчерта, че такъв текст не може да бъде подкрепен от НС. 

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев поиска, освен да бъде определен лимит на харчовете на правителството, да бъдат гарантирани средствата за Фонд „Научни изследвания“ и разходите за наука, програмите за спорт и изкуство в училищата, разходите за компенсиране за отглеждане и обучение на деца, които не са приети в детски градини или ясли, транспорта за деца и ученици в трудно достъпни райони, ин витро процедурите, провеждането на скрининги и превенции, които се организират от Министерствота на здравеопазването (МЗ), разходи, които са необходими за бойната подготовка на армията, Фонд „Култура“ и др. 

„Ако не се приеме да се включат тези разходи, означава, че МФ няма да има законова база, на която да финансира всички тези програми и те няма как да се осъществяват до приемането на Бюджет 2025“, добави той. 

Цончо Ганев от ПГ на „Възраждане“ коментира, че приемат закон, който е важен, но утре предстои да се гласува и избере редовен кабинет, който най-вероятно в най-кратки срокове трябвало да внесе и постоянен бюджет, който от своя страна да анулира всичко това, което се предприема като мерки. 

Предложенията на Мартин Димитров и Божидар Божанов от ДБ не бяха приети - 80 гласа „за“, 56 „против“ и 85 „въздържали се“. Това на Кирил Петков, Венко Сабрутев, Лена Бориславова и Андрей Цеков от ПП – също не получи необходимата подкрепа. Със „за“ за него гласуваха 76 депутати, 66 бяха „против“, а 77 „въздържал се“. 

Асен Василев поиска прегласуване, то предложението му отново не бе прието, като за него гласуваха 79 депутати, 64 се обявиха „против“, 80 се въздържаха. 

В крайна сметка депутатите приеха текста, предложен от вносителя с 219 гласа „за“, нито един „против“ и един „въздържал се“. Той предвижда, че приходите се събират в съответствие с действащите закони и до приемането на Закона за Държавния бюджет за 2025 г. извършването на разходи и предоставянето на трансфери от държавния бюджет е съгласно разпоредбите на чл. 87, ал. 1 от Закона за публичните финанси.
Когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджет приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер. С решение на МС може да се финансират капиталови разходи и при необходимост други разходи и/или трансфери за сметка на наличности от предходната година с изключение на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система. 

С 218 гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“ депутатите се съгласиха, че до приемането на Закона за Държавния бюджет за 2025 г., за размери, база, критерии, параметри, ограничения или други относими показатели на разходите, за които специални закони предвиждат да се определят с годишния закон за държавния бюджет, се прилагат тези, определени в Бюджета за 2024 г., както и че се прилага размерът на общата годишна квота за предоставяне на ваучери за храна по Закона за корпоративното подоходно облагане, определен в Закона за държавния бюджет за 2024 г. 

С 218 гласа „за“, без „против“ и „въздържали се“ депутатите приеха, че до приемането на Бюджета на ДОО за 2025 г. приходите се събират и разходите се извършват съгласно действащите към 31 декември 2024 г. размери, база, механизми, процедури, критерии или други относими показатели, параметри, ограничения, минимални/максимални размери на определени показатели, свързани с осигурителните вноски, пенсиите, обезщетенията и друти осигурителни плащания, и в съответствие с останалата приложима нормативна база, а също и че пенсиите по Бюджета на ДОО се изплащат в пълен размер. 

Депутатите приеха, че до приемането на Закона за Бюджета на НЗОК за 2025 г. приходите се събират и разходите се извършват съгласно действащите към 31 декември 2024 г. размери, реда и условията за тяхното определяне, база, механизми, процедури, критерии, нормативни административни актове, определени в Закона за здравното осигуряване, или други относими показатели, параметри, ограничения, минимални/максимални размери на определени показатели, свързани със здравноосигурителните вноски и здравноосигурителни плащания, и в съответствие с останалата приложима нормативна база. 

До приемането на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. се прилагат 2, 4, 5 и 7 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК за 2024 г. 

Както в бюджетната комисия, така и в пленарната зала бяха отхвърлени като недопустими предложенията на Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ за нулевата ставка за хляба и брашното и за намаляване на 9% на ДДС за ресторантьорите. Той се обърна към новото управляващо мнозинство с думите: „Уважаеми колеги, преди да бъдете утре официално конституирани като такова с избора на правителство, направете един добър ход за вас, защото тези предложения така или иначе ще бъдат гледани в Закона за Държавния бюджет, но ще загубим ценно време.“ 

Цонев отбеляза, че почти 2 месеца цената на хляба ще бъде възходяща, като посочи, че преференциалната ставка в Турция е 1%, а в Сърбия цената на най-масовия хляб е регулирана, за нея има таван и той не може да бъде надвишаван, като всеки производител е длъжен да предлага минимум 30% от този хляб. 

Като недопустимо бе определено и предложението на ПП за събиране на таксата на транзитния газ през страната. „Това със сигурност е приход и е директно в обхвата на законопроекта, тъй като става въпрос за допълнителен приход, който МФ може да събере“, обясни Асен Василев и призова депутатите да подкрепят този допълнителен приход в бюджета, който по думите му не натоварва нито българския бизнес, нито българските граждани. 

Депутатите приеха увеличаване на срока за компенсиране на бизнеса заради високите цени на електроенергията. /БГНЕС

Сподели:
Полк. о. з. Диман Георгиев: Българските служби по-скоро прикриват, отколкото разследват действия в услуга на руската диктатура 

Полк. о. з. Диман Георгиев: Българските служби по-скоро прикриват, отколкото разследват действия в услуга на руската диктатура 

Интензивността на атаките срещу България са част от руската хибридна война

Парламентът ще гласува кабинета „Желязков“, ето министрите

Парламентът ще гласува кабинета „Желязков“, ето министрите

Бъдещото правителство, което ще бъде ръководено от Росен Желязков, ще бъде трипартийно 

Вигенин: БСП ще бъде социален гарант в кабинета, като пета сила не можем да искаме всичко

Вигенин: БСП ще бъде социален гарант в кабинета, като пета сила не можем да искаме всичко

През следващите 30 дни ще бъде уточнена програмата на управление