24 Ноември, 2024

Депутатите умуват как да намалят цените на горивата

Депутатите умуват как да намалят цените на горивата

Депутатите подхванаха на първо четене Законопроект за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива, внесен от Делян Добрев от ГЕРБ. Със закона се въвежда устойчив механизъм за адекватна компенсация на високите цени на моторните горива, тъй като те са един от двигателите на инфлацията в страната, информира news.bg. Рафинерията на територията на България ("Лукойл Нефтохим Бургас") преработва предимно руски нефт сорт "Уралс". Със започване на войната в Украйна и налагането на санкциите за търговските сделки с руски нефт, цената на сорт "Уралс" поевтиня значително спрямо нефт тип "Брент", според вносителите. Според статистиката за последната година има месеци, в които разликата в цената на двата сорта нефт надхвърля 30 долара за барел. Петролът който се преработва в България, е на цена сходна с лятото и есента на 2021 г., но цената на горивата са драстично по-високи. Според герберите Асен Василев в качеството си на вицепремиер лобирал в Европейската комисия и получил дерогация, която позволява на свързаните с "Лукойл" компании да продължат да купуват петрол сорт "Уралс". Това формира свръхпечалби в тези две компании в размер на над 3.5 милиарда лева на година и нула лева ползи за българския потребител, тъй като цените в България, вместо да последват цената на уралския нефт и да паднат, те драстично се повишиха.

Следва да се има предвид, че приетият регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията не покрива изцяло хипотезата, касаеща българския пазар и по-конкретно преработката и рафинирането на нефт с произход Русия. Рафинерията на територията на България прилага договор за преработка и рафиниране, основан на процесинга (ишлеме). Този договор е сключен с "Лукойл Бенелукс" БВ, регистрирано в Нидерландия. По този начин свръхпечалбите от ниската цена на нефта с руски произход и високата пазарна цена на петролните продукти, които се продават на пазара на база на цените на петрола от сорт "Брент", се преместват към "Лукойл Бенелукс" БВ и "Литаско", Швейцария и съответно към крайния собственик - "Лукойл Русия".

От тази гледна точка е необходимо да се вземат мерки, за да може евтиният руски петрол да се превърне в евтини горива за потребителите. В противен случай крайния резултат е, че договарянето на дерогация е направено в полза на частни търговски субекти. Предлагаме да се въведе вноска за преработвателите на руски нефт. Вноската ще се набира от Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Приходите от тази вноска ще се използват за компенсация на всички потребители, включително стопанските.

Проектът на закон предлага набраните средства от вноската във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" да се прехвърлят в НАП и да бъде продължен сегашния ред на компенсиране на потребителите.

Искрен Митев от ПП изрази искрено съмнение предложението на Делян Добрев да сработи. Драгомир Стойнев от БСП посочи, че сами не можем да си определяме правила, а предложенията на ГЕРБ противоречили на европейските правила. Независимият депутат Явор Божанков си спомни времената, когато български премиер е играл карти с шефа на "Лукойл".
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас