Министърът на правосъдието Десислава Ахладова коментира в ефира на БНТ възможността да се правят промени в Изборния кодекс два месеца преди изборите.
"Това е абсолютно неудачен вариант, който няма да бъде оценен положително от европейските ни партньори относно изборния процес", посочи тя.
По думите й главният прокурор се назначава от пленума на ВСС. По този начин се определя и изборът на председателите на ВКС и ВАС. "Не зная какви са притесненията на ЕП по отношение на избора на тримата големи, но България е една от малкото държави, в които изборът им се извършва от независим орган, какъвто е ВСС", смята Ахладова. Група в министерство на правосъдието ще прецени какви изменения да бъдат направени в измененията на закона, съобщи тя.
В никоя европейска държава не е предвиден такъв механизъм - да има един вид разследващ прокурор на главен прокурор. Вторият проблем за това е конституционен, но Съветът на Европа е категоричен, че такъв механизъм следва да бъде изработен в рамките на Конституцията, каза още министърът.
Доверието в съдебната система ще се върне бавно, поетапно. "Смятам, че електронното правосъдие, въвеждането на единна система за съдилища, внедряването на Единен портал за електронно правосъдие - всички тези стъпки ще повишат както прозрачността, така и доверието на гражданите", подчерта Ахладова.
Закон и ред
Ахладова: Промени в Изборния кодекс 2 месеца преди вота няма да е добър знак към европейските ни партньори
Десислава Ахладова
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес