Франция привлече осем партньори от ЕС в европейска група за военна намеса, която да може в кратки срокове да изпълнява военна операция, евакуация в страна с военен конфликт или помощ при бедствие, предадоха агенциите "Франс прес" и "Ройтерс", цитирани от БТА.
Целта е да се реагира на кризи в близост до границите на Европа без НАТО или САЩ. Един от участниците в Инициативата за европейска намеса (ИЕН) е Великобритания. Париж се опитва да задържи Лондон ангажиран в европейската отбрана и след Брекзит.
"Искаме да развием сътрудничество между страни с политическа воля и военен капацитет за намеса при необходимост, когато решат това, при различни сценарии, не само военни, а и цивилни", обясни френският министър на въоръжените сили Флоранс Парли след подписването на писмо за намерения от деветте страни - участнички в инициативата, на церемония в Люксембург, където имаше среща на министрите на отбраната на ЕС.
В инициативата освен Франция участват Германия, Белгия, Дания, Холандия, Естония, Португалия, Испания и Великобритания. По-рано Италия също бе дала съгласие, но новото ѝ правителство се нуждае от малко време да проучи всички варианти, обясни Парли и увери, че въпросът е по-скоро формален, отколкото по същество.
Инициативата е отворена и за други държави. "Целта е да обединим всички страни, които изпълняват двойното условие за военен капацитет и политическа воля за активна намеса", уточни френският министър.
Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен определи френската инициатива като "форум" и настоя, че е необходимо ИЕН "да бъде колкото се може по-тясно свързана с европейската отбрана, защото въоръжените ни сили участват или в НАТО, или в ЕС, понякога в силите на ООН или в антитерористични коалиции".
Целта на ИЕН е да допълва НАТО. Така Европа конкретно допринася към исканото от президента Тръмп добро функциониране на алианса, заяви Парли.
"Предвид възможните съмнения (за ангажимент на САЩ в Европа) европейците трябва да са силни и все по-способни да осигуряват своята защита и суверенитет", добави френската министърка на въоръжените сили.
Въпреки някои безпокойства, че новата военна група може да се дублира с европейски отбранителни инициативи, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства инициативата, която бе предложена през септември от френския президент Еманюел Макрон. Столтенберг заяви, че това ще е полезно за модернизиране на европейските въоръжени сили и способността им за по-бърза реакция.
Парли увери, че ИЕН ще обслужва лансираната през декември от ЕС отбранителна структура, известна като Постоянно структурирано сътрудничество (ПСС), а няма да я дублира.
Целта на ПСС е да се развиват отбранителните способности и да се инвестира в съвместни проекти. На срещата си в Люксембург днес министрите на отбраната на ЕС утвърдиха правилата на работа на ПСС, което ще бъде подкрепено от многомилиарден европейски отбранителен фонд от 2021 г. Великобритания няма да прави вноски в него, тъй като напуска ЕС през март догодина, но Лондон се надява да участва в някои отбранителни проекти като страна - нечлен на ЕС.
Също днес бе решено Испания да поеме от Великобритания командването на военноморската мисия на ЕС за борба със сомалийски пирати край Африканския рог от 30 март 2019 г., ден след настъпването на Брекзит.
Френският министър на отбраната Флоранс Парли
Париж се опитва да задържи Лондон ангажиран в европейската отбрана и след Брекзит
Фактор Фактор
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"