Британското правителство се опасява, че Русия се опитва да изгради нова шпионска мрежа във Великобритания, този път чрез външното си разузнаване. Това пише в. "Дейли телеграф", като се позовава на правителствени източници.
Според два материала на изданието Службата за външно разузнаване (СВР) на Русия опитва да запълни вакуума, оставен от военното разузнаване, известно със съкращението ГРУ, след отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал в Солсбъри през март миналата година, посочва "Дневник".
Според материал в неделното хартиено издание на вестника, цитиран от други британски медии, разузнаването в Лондон смята, че Кремъл е поверил продължаването на операциите именно на СВР.
"Опасяваме се повече от нещата, които не знаем за СВР, отколкото от всичко, което знаем за ГРУ," казва правителствен източник. "Ако Москва дава повече ресурси на СВР и повече свобода за действие във Великобритания, както вярваме, че се случва, тогава това е много по-голям повод за безпокойство, защото те са по-големи професионалисти."
Според друг текст, публикуван онлайн, британските власти са уверени, че вече знаят "всичко, което си струва да се знае" за покушението срещу Скрипал и дъщеря му, и следите действително водят до президента Владимир Путин. Освен това мрежата на ГРУ е напълно неутрализирана на британска територия и опасността от враждебни действия на тази организация е значително ограничена, смятат източниците на "Дейли телеграф".
Лондон обвини Москва за атаката, а тогавашният външен министър Борис Джонсън дори обяви, че може Путин сам да е взел решението за нея.
"Всичко, което трябва да се знае"
И източници от различни институции разказват за изданието, че според уликите на разследващите във Великобритания Путин лично е издал заповедта. Кремъл и други руски структури отричат и смятат обвиненията за част от атаката на Запада срещу Русия. "Уверени сме, че знаем всичко, което трябва да се знае за (атаката в) Солсбъри", казва един от източниците. "Ще отнеме на ГРУ десетилетия да си върне присъствие във Великобритания."
За това, изглежда, са допринесли грешки на руското военно разузнаване като издаването на паспорти с поредни серийни номера. В резултат двамата души, обвинени от Великобритания за атаката и пътували с имената Александър Петров и Руслан Боширов, според разузнавачи и медийни разследвания са офицери от ГРУ - Александър Мишкин и Анатолий Чепига. Впоследствие изтекоха данни за още 40 предполагаеми агенти.
Тези и други фактори са дали на Великобритания и западните ѝ съюзници възможността да разкрият по-голямата част от мрежата на ГРУ, изпращани на мисии в чужбина. Важна роля в това играе и решението на редица европейски страни и САЩ да бъдат изгонени руски дипломати.
СВР, отделила се от КГБ през 1991 г., постоянно се надпреварва с ГРУ, която има повече сътрудници и по-голям бюджет. Към момента се оглавява от бившия началник на администрацията на президента (тогава Дмитрий Медведев) и бивш председател на парламента Сергей Наришкин. Той е в списък със санкции, наложени от САЩ и Европейския съюз.
Руслан Баширов и Александър Петров, обвинени от Великобритания за отравянето на Скрипал и дъщеря му
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал