Срещата на върха на Г-7 в британския Корнуол се превърна в най-важната среща на водещите индустриални сили през последните години, пише Die Welt, цитиран от Агенция "Фокус".
На нея може да е белязано епохално събитие - началото на колективна стратегия на западните страни срещу Китай, който прави икономиката си все по-независима и възнамерява да измести западните страни с помощта на своя икономически проект „Пътя на коприната“.
Както отбелязва вестникът, основната цел на посещението на Джо Байдън в Европа беше да се създаде трансатлантическа коалиция срещу амбициите на КНР. За това американският президент е готов да направи отстъпки - например, в рамките на дългогодишния спор за Boeing и Airbus, както и по въпроса за митата върху стоманата и алуминия, наложени от Доналд Тръмп. Освен това, въпреки натиска в Конгреса, Байдън е готов да се откаже от санкциите срещу „Северен поток 2“.
В същото време съгласието на европейските съюзници да участват в глобалната икономическа инициатива няма да е достатъчно, пише Die Welt. Въпросът е доколко Европа е готова да подкрепи САЩ в борбата срещу КНР. Както отбелязва вестникът, този въпрос вече не зависи от Ангела Меркел, тъй като през есента тя ще се напусне поста канцлер на Германия.
Оттеглянето на Меркел е късмет за Байдън, отбелязва вестникът, тъй като тя беше най-важният привърженик на сътрудничеството с Китай сред всички западни лидери. Die Welt припомня, че именно Меркел се опита да отслаби антикитайските санкции на ЕС, наложени заради репресиите срещу уйгурите, тя прокара голямо инвестиционно споразумение с Пекин и заяви, че Европа не трябва да избира между САЩ и Китай.
Междувременно според германската фондация за икономика и политика делът на износа за Китай е само 8% от общия износ на Германия. Това е по-малко от страни като Австралия, Южна Корея, Япония и САЩ, които провеждат много по-строга политика спрямо КНР, отколкото Германия.
Според Die Welt Вашингтон се надява, че курсът на Берлин към Китай ще се промени с новото правителство, след което ще бъде по-лесно да се създаде трансатлантическа коалиция с цяла Европа - и не само с нея. Както отбелязва Die Welt, неслучайно Австралия, Южна Корея, Южна Африка, Япония и Индия бяха поканени на срещата на върха.
Ангела Меркел и Джо Байдън
Още от Свят
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия