"ЦИК трябваше да намери решение за по-лесното изпълнение на задачата за машинното гласуване предвид предсрочните парламентарни избори на 26 март", заяви пред Фокус Димитър Димитров, експерт по изборно законодателство.
"Трябвало е да напишат доклад - можеха да го напишат и в началото на януари, докато все още имаше Народно събрание, с който или да преместят срока или да оставят 500-те машини, както и на предишните избори. Можеше да се вземе решение, което да направи задачата изпълнима. За да се направи машинно гласуване, трябва да има работна група, експерти, които се занимават със защита и софтуер, както и за превръщането на тази процедура в обща процедура, достъпна за всички, би трябвало да е предвидено в бюджета. Аз не забелязах такова нещо", подчерта експертът.
Димитър Димитров допълни, че вероятността да се стигне до машинно гласуване не е много голяма - въвеждането на толкова много машини в такъв кратък срок е изключително рискова операция.
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма