През последната година се пренаредиха политическите разделения – такава констатация направи политологът Димитър Ганев в ефира на БНТ.
„През 2020 г. разделението беше статукво-промяна, когато започна войната в Украйна през февруари 2022 г. започна да се проявява нов тип разделение“, поясни той.
По думите му разделението по геополитически признак между евроатлантици и проруски настроени политици, което стана по-значимо с войната в Украйна, много бавно е взело връх, защото противопоставянето статукво-промяна е било много силно.
„И трябваше да мине една година, за да отстъпи старото разделение и да се наложи новото. Това пренареждане стана през тази година, но тази рана от 2020 г. продължава да стои – те се мобилизираха в продължение на години по линията на това разделение и после им казаха – сега е друго.“ – коментира политологът.
По думите му, именно това е източникът на напрежението в управляващото мнозинство.
Според него обаче е малко вероятно да се стигне до нови избори заради ротацията – ако това стане, ПП/ДБ ще имат по-малко представителство в парламента.
Димитър Ганев смята, че напрежението между ПП/ДБ и ГЕРБ отваря пространство за политическа алтернатива:
„Това си стои и се трупа. Какъв ще бъде политическият резултат? Отваря са огромно поле за някой, който да каже: не така, сега по друг начин.“
По думите му, през последните 15 години в страната има качествена промяна: „преди 15 г. Европа беше самото съвършенство, но чуждо“, днес сме част от ЕС, а приемането не е така безрезервно – европейската ни принадлежност не се подлага на съмнение, но има нюанси:
„Днес това, което се трупа, не е антиевропейски субект, а е Европа с нюанси“, отбеляза той.
Политологът поясни, че това, което българите искат, не е точно като унгарския Виктор Орбан – търсят нещо, което да не е толкова крайно.
Той добави, че подобна промяна може да се случи не на европейските избори, а на национлани.
По отношение на София Димитър Ганев коментира, че е имало информация за предстояща „сглобка“ на ПП/ДБ с БСП. Тя обаче е била минирина заради демонтажа на паметника на съветската армия. Според него обаче това е временен фактор с краткосрочно действие и подобна конфигурация е възможна в бъдеще.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас