24 Ноември, 2024

Димитър Ганев: Без мандат от правителството Румен Радев предложи „Български поток”, а това няма как да се случи

Димитър Ганев: Без мандат от правителството Румен Радев предложи „Български поток”, а това няма как да се случи

Димитър Ганев

Конфликтите между управляващите и президента се пренасят на външното поле и това не е добре, смята политологът

„В контекста на българската външна политика отбеляза няколко позитивни точки по време на председателството”. Това обяви в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по Канал 3 политологът Димитър Ганев.

Той коментира външната политика на страната ни и отношенията между управляващите и президента Румен Радев.

„Нашата страна може да използва една посредническа роля, с което да трупа авторитет. Две такива роли имаше – едната е срещата с между Юнкер и Ердоган. Другата е срещата за Западните Балкани.

Безспорно отношенията между ЕС и Турция бяха на дъното. Не казвам, че са се измъкнали от там, но отново има диалог. А и освен това в Турция има много проблеми.

Основните критики за срещата на 17 май е, че няма конкретика. Това е така. Въпросът обаче е следният – България успя да върне темата за Западните Балкани на масата и това е успех.

Аз не съм от оптимистите за бързата интеграция на тези страни, но България даде тласък. Далеч съм от мисълта, че се превръщаме в лидер в региона, но България трупа авторитет”, допълни Ганев.

Относно визитите в Русия и репликите от страна на Румен Радев, политологът обясни: „Не виждам нищо ново в поведението на президента. Новата ситуация идва от там, че като че ли досега тези конфликти между парламентарната група на ГЕРБ, и премиера, и президента Радев бяха концентрирани на вътрешното поле. От две седмици насам това се пренася по отношение на външната политика. Това не е добре, защото българската външна политика не изглежда консолидирана.

Например Румен Радев без мандат от правителството предложи „Български поток”. А това няма как да се случи. САЩ заплашват Германия със санкции заради „Северен поток”, представете си какво ще стане с „Български поток”. България е малка държава и трябва да се съобразява.

Тази дистанция, която президентът внася между себе си и управляващите, не позволява българската външна политика да изглежда единна”, допълни Димитър Ганев.

На въпрос за желаната роля от президента той отговори: „Румен Радев бе избран на вълната на антистатуквото. Тогава той олицетворяваше новото лице. В случая той продължава тази линия – като играч против статуквото, като ново лице и поради това държи висок рейтинг. Той обаче трябва да бъде обединител на нацията като президент. Той обаче все повече се превръща като крило в политическите сблъсъци. Той много лесно се превръща в опозиция на това управление”, допълни Ганев.

Той бе категоричен, че Румен Радев в момента има висок рейтинг, но ако създаде партия, той ще изгуби част от този рейтинг и това е съвсем нормално по думите му, като даде пример с Георги Първанов.

Политологът не смята, че може да се появи нов политически субект, който да натрупа голяма подкрепа за евроизборите. Единствено в проекта на Слави Трифонов вижда подобни намерения, но не се нае да прогнозира дали той ще успее. Според Ганев, дори и президентът да реши да прави партия, няма политическа логика да я основе преди края на мандата си.

 
Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"