24 Ноември, 2024

Димитър Георгиев: Инфлацията намаля, но остана непоносима за обществото

Димитър Георгиев: Инфлацията намаля, но остана непоносима за обществото

Инфлацията навсякъде по света намаля и продължава да намалява, но тя остава много по-висока от желаната от централните банки и от поносимата от обществото. Включително в развитите страни тя остава над 4-5%, което е значително над целта от 2%, която се счита за най-здравословна и устойчива от гледна точка на икономическо развитие. Това каза инвестиционният консултант от "ЕЛАНА Трейдинг“ Димитър Георгиев пред "Фокус“.

Той посочи, че Фед за момента спря вдигането на лихвите, но това според него не означава крайна фаза на цикъла. "Възможно е да видим още едно или дори две повишения до края на годината, въпреки че и това не е много сигурно, защото има опасения, че твърде високите лихви ще забавят икономическото развитие. Притесненията от рецесия остават и това е един постоянен конфликт между желанието за стимулиране на икономиката, но в същото време за нестимулиране на инфлацията“, обясни експертът.

Той отбеляза, че и цените на енергийните ресурси остават трайно ниски, стабилни и предвидими навсякъде по света, което е важно за устойчивото развитие на икономиката.

Димитър Георгиев посочи двата сценария за развитие на световната икономика. Позитивният сценарий включва успокояване на инфлацията и понижението й до желаното ниво от 2% на годишна база, без обаче това да е съпроводено с понижаване на икономическата активност и рецесия. "При този сценарий няма да се налагат драстични мерки и допълнителни промени от страна на централните банки“, обясни той.

Негативният сценарий е по-скоро свързан с проблеми при растежа, а не при инфлацията.

"Мисля, че е изключително малко вероятно, почти невъзможно да видим някакво изненадващо ускоряване на инфлацията, освен ако няма някакъв значим конфликт и геополитически проблеми. Основният негативен сценарий е рецесия, т.е. да видим много сериозно понижение на икономическата активност, на първо място в САЩ, което веднага ще се пренесе в Европа и в България. Това е доста реалистичен сценарий и може би след 6 месеца ще можем да оценим доколко той се е случил“, обясни Георгиев.

Експертът отбеляза, че в края на миналата година е имало опасения и очаквания за рецесия в първата половина на 2023 г., които не са се сбъднали.

"През първото полугодие на тази година имахме определено реализиране на позитивния сценарий по света и това е нещо много благоприятно. Надявам се то да остане така и през втората половина, но не съм много убеден в това и по-скоро залагам на негативния сценарий“, заяви Георгиев.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона