23 Ноември, 2024

Димитър Стоянов: Не е ясно дали бандитите са агенти на полицията, или полицаите са Агенция на организираната престъпност (видео)

Димитър Стоянов

"Машината" (роботизирани сайтове, базирани на няколко основни домейна, с идентичен дизайн и съдържание, б.р.), не е медийна бухалка само на Кремъл, но и на мафията, съгласи се с водещия на предаването "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" гостът Димитър Стоянов, разследващ журналист от сайта Bird.bg. От кофите с помия на Машината с пълни шепи гребат пиарите и на ГЕРБ, ДПС, МВР и прокуратурата. В резултат излиза, че вътрешният министър се бори с престъпността, Борисов и Пеевски са евроатлантици, Петьо Еврото - следовател, Мартин Божанов - Нотариус. Съдиите и прокурорите играят себе си във водевила "борба с корупцията в България". А нас ни уверяват, че сме правова държава. 

Доказателства, че прокурори, съдии, полицаи, служители на спецслужбите, са зависими от "семейството" на Петьо Петров-Еврото и от кръга на Мартин Божанов-Нотариуса, валят непрекъснато, констатира гостът. Никой освен ръководителя на Софийската градска прокуратура, неговите заместници и разследващите прокурори, не знае каква е съдбата и какво има в чувалите доказателства, открити в имоти на Еврото и Размиг Чакърян. "Има данни, че Градска прокуратура, която трябва да преценява в каква степен в тези иззети материали има доказателства за извършено престъпление, е била в тежки зависимости от Пепи Еврото. Явен конфликт на интереси е и ако административният ръководител на Софийска градска прокуратура е бил редовен посетител в заведението на г-н Петров "Осемте джуджета" и там е извършвана търговия с влияние". 

Димитър Стоянов дава и конкретен пример за недопустими зависимости: "Един от заместник апелативните прокурори е брат на Пепи Еврото. Ако тези хора са получавали подкуп, за да повдигнат или не повдигнат обвинение на някого, тогава сме изправени пред необходимостта тези звена на съдебната власт и прокуратурата като цяло да бъдат разпуснати и преучредени". Това според госта трябва да направи парламентът, който има законодателна инициатива и избира част от членовете на "правителството на съдебната внласт" - Висшият съдебен съвет. Но ще е много трудно, тъй като "се намираме в ситуация, в която всеки от участниците в тази "комуникация", държи с нещо отсрещната страна. Те всички са взаимозависими". 

Според Димитър Стоянов две ключови събития: убийството на Алексей Петров и после на Нотариуса, са дошли много ненавреме, и са изиграли ролята на ритник в кошера, от който са излезли наяве много зависимости. "Живеем в една хипотеза, в която не е ясно дали престъпниците са агенти на полицията, или полицаите са агенция на организираната престъпност. За съжаление в България мафията си има държава, ние сме light-версия на една бананова република, или може би не е толкова  light". След разкриването на подобни зависимости на магистрати във всяка нормална държава би започнал кадрови подбор. Не и в България", възмущава се Стоянов. 
Калин Стоянов ще остане вътрешен министър и в служебното правителство, прогнозира журналистът. "То ще бъде конструирано от Пеевски и Борисов благодарение на
политическата недалновидност, бих казал - негодност, на десните формации, чиито законодателни промени позволиха конструирането на служебни кабинети, изцяло доминирани от ГЕРБ и ДПС. Това е класически пример как неспазването на разделението на властите може да доведе до властови монопол в ръцете на партии, които са генератори на корупция. И ще продължи, докато този модел на съдебна власт продължава да функционира по този начин, докато не изменим в европейска посока поне Наказателния кодекс, който е повторение на съветския наказателен закон".

Според Димитър Стоянов активен фактор в тази ситуация трябва да е парламентът въпреки всичките си слабости. Това е единствената възможност, докато нямаме критична маса, която чрез гласуване да упражни своето право на контрол и на политическа воля. "Имаме две опции - преврат или активно гражданско общество. Аз избирам активното гражданско общество, което за съжаление все още не е достатъчно активно. Но да завършим с умерения оптимизъм, че ще се активизира на изборите, които предстоят".

Цялото интервю на Калин Манолов с Димитър Стоянов можете да гледате на 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас