Пътят към мира в Украйна няма да бъде бърз, а американо-руските преговори няма да приключат за няколко седмици, смята бившият посланик на Германия в САЩ и Великобритания, президент на Фонда на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер, който председателства конференцията от 2008 до 2022 г. Според него пътят към мира ще бъде „сложен и болезнен“. Това пише Politico.
Според Ишингер тези, които смятат, че за Украйна са необходими само гаранции за сигурност и линия на прекратяване на огъня и че преговорите могат да приключат за няколко седмици, бъркат желаното с действителността. Междувременно трябва да се подготвим за „дълъг и изключително сложен процес, който ще отнеме много месеци“.
„Руският президент Владимир Путин няма да иска да създаде впечатлението, че играе по свирката на Вашингтон. Цялата ситуация със сигурността в Европа, отмяната на санкциите, контролът над ядрените и конвенционалните оръжия, общата стратегическа стабилност – всичко това ще трябва да бъде обсъдено“, отбеляза бившият ръководител на Мюнхенската конференция.
Той подчерта, че руският диктатор ще настоява за равнопоставеност с президента на САЩ Доналд Тръмп и „точно знае две неща: Тръмп ще си тръгне завинаги преди началото на 2029 г.“, както и че „американският президент почти на всяка цена ще иска да избегне военен конфликт с Русия“.
Според Ишингер: Западът „в никакъв случай не трябва да намалява подкрепата си за Украйна – напротив, трябва да я засили“, защото, по неговите думи, „колкото по-ниска е цената на прекратяването на огъня, толкова по-висока ще бъде цената на следващия мир“.
„Цената за Путин трябва да бъде максимално висока“.
Бившият посланик също така смята, че Тръмп не трябва да бърза да се среща с Путин, тъй като ранната среща би била „абсолютно незаслужена награда за руския лидер“. Двамата лидери, според Ишингер, трябва да се срещнат „само в края на обещаващ преговорен процес“.
Освен това той допуска, че руската страна „напълно възможно може да планира внезапна военна атака или голямо настъпление, за да подкопае западните или украинските представи за преговорната база“. Затова „трябва да има място за реализъм“.
Ишингер изрази съмнение дали европейските войски могат да охраняват линията на прекратяване на огъня:
„Оценките за броя на войските, необходими за ефективното осигуряване на сигурността на 1000-километровата линия на съприкосновение, варират от 50 до 200 хиляди – последната цифра е предоставена от самия президент на Украйна Володимир Зеленски. Реално, би ли могла Европа политически или военно да се справи с това, докато Бундесверът се опитва да разположи бригада в Литва?“ – пише Ишингер.
Според него трябва да се обмисли „възможното привличане на войски от трети страни, включително например Индия“.
„Важно е да не измисляме недалновидни решения, а да определим дългосрочни приоритети и да се подготвим за сложен, болезнен преговорен процес, който поради изключителната си сложност може да отнеме много време“, заключи Ишингер.
Последни новини за преговорите между САЩ и Русия:
Както по-рано съобщи УНИАН, мирните преговори няма да доведат до край на войната в Украйна заради инатливостта на Путин. Според Foreign Policy, Путин е успял да удължи войната повече, отколкото мнозина очакваха. Фактът, че Русия успя да оцелее при тези обстоятелства, го убеди, че инвазията в Украйна има смисъл.
Стана ясно, че Тръмп тайно е възложил на друг специален представител – Стивън Уиткофф – да се занимава с войната в Украйна. The New York Times съобщи, че преди няколко седмици американският президент „тайно е предоставил на Уиткофф правомощия да разшири портфолиото си извън Близкия изток с цел отваряне на канал за преговори с руснаците“.
Специалният пратеник на Тръмп Уиткофф дори е пътувал до Москва, за да освободи задържания американски учител Марк Фогел. Съветникът на Тръмп по националната сигурност Майк Волц заяви за успешната размяна с руската страна, наричайки я „проява на добра воля“ и стъпка към прекратяване на войната срещу Украйна.
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп