"Това ще е различна учебна година и отговорността ще е изцяло на ръководните екипи, но трябва да има отговорност и на семействата". Това каза пред БНР Диян Стаматов - директор на столичното 119-о училище "Акад. Михаил Арнаудов“ и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.
"Били сме свидетели как при грипни епидемии в предходни години родителите неглижират опасността и изпращат децата си на училище. Този път не трябва да е така", подчерта той и добави:
"Със сигурност онова, което беше училището преди 9-и март, няма да е след 15-и септември".
Стаматов посочи, че медицинските сестри в ръководеното от него училище ще са най-важният движещ фактор в организацията:
"Те ще са на входа на училището и никакъв компромис по отношение на деца, които имат видими симптоми".
Той уточни, че медицинските сестри са на подчинение на общините, а не на директорите на училищата:
"Координацията и подкрепата от общините е от първостепенно значение. Ако липсват медицински сестри, тогава фелдшери или хора с обикновено медицинско образование биха могли да помогнат. Те са хората, които ще връщат безкомпромисно деца, които имат видими симптоми".
Директорът на столичното 119-о училище беше категоричен, че децата не могат да спазват дистанция, но ще бъде задължително в общите помещения на училищата да бъдат с маски:
"Учителите ще имат ангажимент да съблюдават правилното поставяне на маските от децата".
Задължително трябва да има отворен поне по един прозорец във всяка класна стая, а учителите ще бъдат предпазни маски и в час, уточни още Стаматов.
Според него няма как един учител да провежда учебен час едновременно и присъствено, и дистанционно:
"Предложението, което ще обсъдим с колегите, е тези ситуации да са след приключване на основния образователен блок от часове, съобразено със смяната на конкретния ученик, като за това са предвидени допълнителни възнаграждения". По думите му проблем би възникнал, ако учители трябва да бъдат поставени под карантина и "в такава трудна ситуация да търсим кой да ги замести".
Още от Свят
Посланикът на Франция в РСМ: Няма да имаме промяна на френското предложение - през 2022 г. подписахте ангажимент с ЕС, не с България
Стоянов: България няма да налага вето на 21-ия пакет санкции срещу Русия, само искаме изваждане на определени лица от списъка
„България изказва определени резерви за определени лица от този списък, потвърдихме тази позиция“
Новата структура на властта в Иран след Хаменей - ще продължи ли доминацията на силовите структури
Експертът Моджтаба Наджафи очаква да избухне вътрешен конфликт в Революционната гвардия