24 Ноември, 2024

Директорът на СДВР: Разследваме охранителя на крана, с който трябваше да се събори паметникът пред НДК

Директорът на СДВР: Разследваме охранителя на крана, с който трябваше да се събори паметникът пред НДК

Другите версии за вандализма са свързани с протестиращите срещу събарянето на монумента

"Работим по версията охранителят на крана, демонтирал паметника „1300 години България“, да е съпричастен към запалването му". Това каза директорът на СДВР старши комисар Ивайло Иванов пред журналисти във връзка с опожарения кран, който трябваше да демонтира съоръжението.

По думите му 42-годишният пазач в момента се проверява, но все още е разглеждан в качеството си на свидетел на случилото се. „Все още нямаме заподозрени по случая“, допълни Иванов. Другите версии са за вандализъм или че случаят е свързан с някои от протестиращите срещу демонтажа на паметника. Ст. комисар Иванов поясни, че е направен първоначален оглед на местопроизшествието, в който са ангажирани много сериозен брой служители. „Бяха иззети камерите от общинска полиция и на тях не можахме да установим мятането на т. нар. коктейл „Молотов“. Това наложи извършване на повторен оглед днес, за да може да изясним причината на запалването“, коментира директорът на СДВР. Той заяви, че се отхвърля версията кранът да е запален с бутилка, хвърлена отвън загражденията. Ст. комисар Ивайло Иванов коментира, че по-скоро се клони към версията, че кранът е полят вътре с нещо и извършителят е бил вътре зад загражденията. Според него извършителят е действал професионално, но не и охранителят, тъй като очевидци са подали сигнал на тел. 112 за запалването на крана преди пазача.

Кранът, който демонтираше паметника „1300 години България“ от пространството пред НДК, беше подпален в 03.15 часа на 9 юли. Кранът бе напълно унищожен заедно с цялата командна система, затова ще бъде заменен с друг. От МВР съобщиха, че се работи по изясняване на обстоятелствата около палежа и разкриването на извършителите. Демонтирането на релефните фигури от паметника „1300 години България“ трябваше да приключи по график до 30 юни, но работата ще се забави със седмица заради палежа на крана. Нанесените от палежа щети са около 1 млн. евро. До демонтирането на паметника се стигна след като Столичния общински съвет реши да го направи. То датира от 2014 г., но бе неколкократно обжалвано пред съда от неговия автор. След дългогодишни спорове преди дни Столичната община започна премахването му. Плановете на общината са на мястото на "1300 години България" да бъдат издигнати мемориални плочи на 1-ви и 6-и Софийски пехотни полкове, но до обявяването на конкурс за това, мястото ще е парково пространство. Срещу събарянето на паметника се обявиха Съюзът на българските художници, Съюзът на архитектите, БСП-София и десетки граждани. През юни се състоя се и протест в защита на монумента.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас