Западните лидери определиха падането на режима на Башар Асад в Сирия като исторически момент и заявиха, че той е отговорен за десетилетните страдания на сирийския народ.
„Падането на режима е фундаментален акт на справедливост. Това е момент на историческа възможност за многострадалния народ на Сирия“, каза президентът на САЩ Джо Байдън.
Той заяви, че САЩ ще се ангажират с прехода от авторитарен режим към независима, суверенна“ Сирия „с нова конституция“. Американският президент обаче подчерта, че бунтовниците, които поеха властта над страната имат „собствено мрачно досие на тероризъм“.
„Някои от бунтовническите групировки, които свалиха Асад, имат собствено мрачно досие на тероризъм и нарушаване на човешките права“, каза Байдън.
Министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър също приветства свалянето на режима в Сирия.
„Сирийският народ твърде дълго страдаше под варварския режим на Асад и ние приветстваме неговото оттегляне. Сега вниманието ни е насочено към това да гарантираме, че ще надделее политическото решение и ще бъдат възстановени мирът и стабилността. Призоваваме всички страни да защитят цивилното население и малцинствата и да гарантират, че основната помощ ще може да достигне до най-уязвимите през следващите часове и дни“, каза премиерът.
Германският канцлер Олаф Щолц заяви, че безброй съдби тежат на съвестта на Башар Асад и той е отговорен затова много хора да напуснат Сирия.
„Башар Асад жестоко потискаше народа си. Той има на съвестта си безброй животи и накара множество хора да избягат, много от които пристигнаха в Германия. Краят на управлението на Асад в Сирия е добра новина. Сега е важно законът и редът в Сирия да бъдат бързо възстановени. Всички религиозни общности и всички малцинства трябва да бъдат защитени сега и в бъдеще“, заяви Шолц.
„Ние подкрепяме всички сирийци, които са изпълнени с надежда за свободна, справедлива и безопасна Сирия, независимо дали живеят в самата Сирия или в чужбина“, каза канцлерът и добави, че Сирия трябва да се стреми към организиран и мирен процес на преход.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че бъдещето на Сирия трябва да бъде определено от сирийците и добави, че специалният представител на ООН за Сирия Гейр О. Педерсен ще продължи да оказва подкрепа в това отношение.
„След 14 години брутална война и края на един диктаторски режим сирийският народ е изправен пред историческа възможност да изгради стабилно и мирно бъдеще“, каза генералният секретар.
Като отбеляза, че предстои „много работа“, за да се осигури организиран политически преход, Гутериш заяви:
„Повтарям призива си за спокойствие, ненасилие и защита на правата на всички сирийци без дискриминация в този деликатен момент“.
Бунтовническата групировка „Хаят Тахрир аш-Шам“ и съюзническите ѝ фракции предприеха светкавична офанзива от 27 ноември насам, като завзеха от ръцете на правителството обширни територии в страната, включително големите градове Алепо, Хама и Хомс, и влязоха в столицата Дамаск на 8 декември.
Президентът Асад напусна страната, а по-късно на 8 декември руската новинарска агенция ТАСС съобщи, че бившият сирийски лидер е получил убежище в Москва и в момента се намира в руската столица заедно със семейството си. | БГНЕС
Още от Свят
Джо Байдън е одобрил секретен меморандум за национална сигурност преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом
Документът цели да помогне на следващата администрация да „увеличи капацитета си“ и да изгради свое виждане по най-сложните въпроси на външната политика
Еманюел Макрон и Доналд Туск ще обсъдят разполагането на 40 000 войници в Украйна
Според Politico разполагането на чуждестранни войски в Украйна може да гарантира, че Путин няма да започне нова война в бъдеще
Володимир Зеленски: Поканата за членство в НАТО трябва да бъде за цяла Украйна
По думите му това се изисква от украинската Конституция и международното право и не може да бъде нарушавано