Църквата слави днес мъченик св.Димитър.
Според библейските текстове св. Димитър е роден в Солун през 3 век. Неговият баща бил управител на града - християнин. Когато родителите на Димитър умират, император Максимиан го назначава на висок военен пост със заповед да преследва християните. Той не спазва заповедта и дори ги насърчава. Максимиан пристига в Солун и иска от Димитър да се откаже от вярата си, но получава отказ.
Тогава светецът е хвърлен в тъмница и измъчван. След като и изтезанията не отказват Димитър от вярата му, император Максимиан заповядва той да бъде прободен с копие. В иконографията го изобразяват като воин, пробождащ с копието си езичник.
В народните поверия от Димитровден започва и зимата. Народната мъдрост гласи: “Георги лято носи, Димитър - зима”.
Според легендите св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по-голям брат на св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” - казват старите българи. Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо, под стрехите и подреждат дървата си за огрев. От Димитровден започва подготовката за т.нар. “миши празници” на следващия ден.
През това време жените не трябва да подхващат женска работа - да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. Не липсват забрани и за мъжете през тези дни. Те не трябва да загребват жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Хамбарът трябва да се замаже с кал, както и праговете на къщата, ъглите и кошовете. Според народните вярвания така се замазват очите на мишките. В старопланинските райони стопаните следят на Димитровден кой ще им влезе пръв в къщата. Ако той е добър и имотен човек, се смята, че идващата година ще е здрава и изобилна. Народните вярвания казват още, че ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще се пълнят с мед, а кошарите пълни с агнета.
Иманярите пък вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.
На този ден обредната трапеза трябва да съдържа курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки, тиква.
Имен ден празнуват Димитър, Митко, Димитрина, Димитра, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Диман, Димана, Драган, Митка, Митра, Митрана, Мито, Мита.
Към празнуващите на 26 октомври се числят и всички строители. Архитекти, проектанти, строителни инженери, зидари и т.н. имат професионален празник днес.
Още от Вяра и демони
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му
Жития на светците
Днес празнуваме три празника в едно
На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното
Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена
Религиозен календар