20 декември
Днес се чества деня на свети Игнатий, а в народните традиции празникът е известен като Игнажден. Според християнското писание от днес започват родилните мъки на Света Богородица – Дева Мария. Затова светецът е един от най-почитаните, а според народното поверие знаково е кой първи ще влезе в дома ти на този ден.
Игнатий още като дете бил благословен от Бога, затова го нарекли Богоносец. Той бил сред най-преданите ученици на св. Йоан Богослов, избран за епископ на Антиохия. Светият отец мъдро управлявал паството си. Проявявал висока добродетелност, мъдрост и апостолски жар и пръв въвел в църквата пеенето на божествени песни от два хора.
Когато дошъл на власт император Траян, се опитали да склонят епископа на се отрече от Господа и да почита езическите богове. Усилията им били напразни. Затова го изпратили в Рим, за да бъде съден. Пътят на св. Игнатий бил дълъг и труден. Но нито умората, нито близостта на смъртта можели да сломят твърдостта на духа му. През цялото време епископът пишел послания до църквата, а добродетелните християни скърбели за своя отец и се молели за неговото спасение.
Щом пристигнал в Рим, управителят заповядал в празничен ден да отведат светия отец на мястото на наказанието. Срещу него пуснали дивите зверове, които разкъсали отеца пред очите на целия народ. Християните събрали тленните му останки и ги пренесли в Антиохия. Когато Траян научил за мъжеството, с което св. Игнатий срещнал мъченическата си смърт, се поклонил пред тленното му тяло и заповядал да спрат гоненията срещу християните в неговата държава.
В народния календар деня на свети Игнатий е известен като
ИГНАЖДЕН
Предците ни са го свързвали със зимното слънцестоене и се е смятал за началото на Новата година. Наричали го още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадаело каква ще бъде и следващата година. Ако "сполезът" е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко.
Ритуалите на Игнажден започват от ранно утро край огнището и продължават на празничната трапеза от обяд до вечерта. Всеки от обредите е магическо предизвикване на плодородие за земята и родитба за добитъка. Има обичай да се сеят символично вътре в къщата житни и ечемичени зърна с благословията за плодородие. Плодове и орехи се посипват около най-свещеното място в дома - огнището. Пак плодове се даряват на първия гост, който споходи дома на този ден.
В по-ново време само случайността определя кой пръв ще дойде в дома на Игнажден. Но някога това се е смятало за толкова важно, че стопанинът на дома още в навечерието на празника се пременявал и отивал да покани грижливо избран гост. Защото народното вярване е, че ако първият гост е човек с късмет, неговото благоденствие ще споходи и дома за цялата година. Затова в различните местни наречия гостът се нарича "спохожняк", "полазник" и др. Тъкмо той изрича всички поздравления и благословии на празника. Гостът трябва да изпълни всекидневен и дребен наглед жест - да разрови с клонка жарта в домашното огнище.
Вярва се, че днес не трябва да се дават пари назаем и не се изнася нищо от дома.
Именници днес са всички, които носят имената: Игнат, Игнати, Иго, Игната, Игнатка, Игне; Пламен, Пламена, Огнян, Оги, Огнемир, Огнемира, Огнянка.
Още от Вяра и демони
Почитаме свети Бонифаций, избавил пияниците от порока
Жития на светците
Синодът отказва да се преименува площадът пред храм „Св. Алекзандър Невски“, остават верни на Кремъл
Въпреки това общинските съветници могат да сменят на сесия името на площада, който да не се свързва с натрапения и омразен руски светец
Почитаме свети Модест, възстановил гроба Господен
Жития на светците