Жития на светците
На шестия ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли, отбелязваме Светла събота. Днес се слави свети Йоан Богослов.
Първата седмица след Великден е наречена Светла седмица, защото възкресението на Иисус Христос донася просветление и надежда за вечен живот.
Тъй като съботният ден е посветен на мъртвите, хората раздават просфорки и червени яйца в памет на наскоро починали свои близки.
Според поверието през този ден жените не бива да се мият и да перат, за да не люти сапунената пяна в очите на умрелите. Не се кроят и шият дрехи, защото, който се облече с такава дреха, ще умре.
Седмицата завършва с Томина неделя, по името на св. ап. Тома, който единствен от дванайсетте апостоли на Исус не повярвал на Христовото възкресение. В този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на Своите ученици, между които бил и Апостол Тома - един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение.
Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал в това знамение и поискал лично да се увери, като докосне раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.
Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и така той сам се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му прости.
Още от Вяра и демони
Предметът „Добродетели и религии“ ще отвори нови разделителни линии в училището и обществото
Как практически ще бъдат организирани часовете, когато в един клас има християни, мюсюлмани, а защо не и будисти, атеисти или деца от семейства, които просто не желаят религиозно образование?
На 24 август църква почита Св. Евтихий, народното поверие го свързва с тишината и вятъра
В народните представи най-добрият знак на 24 август бил тихият ден. Особено внимание хората обръщали и на своите думи - смятало се, че кавгите и клюките на този ден могат да донесат неприятности.
Петима свещеници отслужиха молебен за мир в Шипченския манастир в чест на Деня на украинската независимост
Събитието бе организирано от Общобългарския комитет „Ген. Иван Вълков“ и Съюза на репресираните „Памет“ в Казанлък