13 Август, 2026

Гюров: По 20 евро ще получат хората с най-ниски доходи като компенсация за цените на бензина

Андрей Гюров, снимка: БГНЕС

"Нашите мерки не са хеликоптерни пари и няма да изкривят пазара"

"По 20 евро ще получат хората с най - ниски доходи заради повишаването на цените на бензина. Те трябва да притежават кола или лизинг и да са платили данъците и глобите си. За това ще бъдат отделени между 20 и 30 млн. евро от бюджета." - заяви служебният премиер Андрей Гюров, цитиран от БНТ. 

Мярката ще важи докато цените на горивата са високи заради конфликта в Близкия изток, добави той.

"Нашите мерки не са хеликоптерни пари и няма да изкривят пазара. Те са насочени директно към българските граждани и ще постъпят по техните сметки без да има нужда да подават заявления. А тази мярка ще продължи дотогава, докато цените останат на високи нива и докато българските граждани усещат, тези, които са в най-уязвимите групи от обществото, усещат този натиск от конфликта в Близкия изток.
В момента вече виждаме увеличение, което отива в диапазона, който е между 15% и 25% от нивата в предишните, преди конфликта седмици, така че ще активираме мярката в най-скоро време, в рамките на месеца и, както споменах вече, тези нива ще се запазят до тогава, докато цените са в този диапазон. Да не забравяме, че имаме мерки също и за бизнеса." - коментира премиерът.

Андрей Гюров смята още утре да сезира Конституционния съд за решението на парламента, с което правителството беше задължено да ратифицира членството на България в Съвета за мир на Доналд Тръмп.

 

Сподели:
Александров: Политизирането на убийството в Пловдив е публично самопризнание в провал

Александров: Политизирането на убийството в Пловдив е публично самопризнание в провал

За да се докараме дотам, че да се питаме къде са службите, които доколкото знам би трябвало да се занимават с националната сигурност, това означава, че всички други социални механизми са провалени, коментира социалният антрополог

5-годишно дете, пребито от баща си, е в критично състояние в Пирогов

5-годишно дете, пребито от баща си, е в критично състояние в Пирогов

То е с тежка черепно-мозъчна травма, поставено на апаратна вентилация и в медикаментозна кома

2-те момичета, обвинени за жестокото убийство на Кузев в Пловдив, обжалват ареста

2-те момичета, обвинени за жестокото убийство на Кузев в Пловдив, обжалват ареста

Пред съдебната палата е организиран граждански мирен протест с искане за справедлив процес. Близките на убития не са сред организаторите на шествието.

Коментари (0)