"С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност."
Такава позиция изрази пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ).
Той определи искането на правителството в Скопие промените в Конституцията да влязат в сила с отложено действие - след края на преговорите с ЕС, като пропагандно говорене, адресирано и във вътрешен, и във външен план, с което се цели да се покаже относителна конструктивност, но без реален шанс да се осъществи.
"Европейското решение от юли 2022 г. включва поне три вида взаимообвързани документи. ... Те много ясно разписват какви ангажименти са поели всички страни в процеса - и РСМ, и ЕС, и всички 27 страни членки. От което следва, че за да бъде даден старт на същинските преговори, т.е. да бъде отворена първата преговорна глава, би трябвало в РСМ да бъдат извършени и приложени промените в Конституцията, така че българската общност да бъде вече равноправна и да бъде вписана, както досега се е случило със седем етнически общности." - отбеляза той.
По думите на доц. Кайчев е непосилна задача да се предоговаря нещо, което вече е договорено от страните в ЕС:
"Не мисля, че би било реално страните в ЕС да преминат към разглеждане и промяна на нещо, което вече е договорено."
Още от България
Боряна Димитрова: Политиците продължават да битуват в ситуацията на дебнене и обвинения
Битката да си вожд без армия е доста тъжна картина. Големият проблем на БСП е кого представлява
Правосъдният министър: Нищо не е забравено - Народният съд е най-жестокото погазване на конституцията
Георги Георгиев разкрива, че днес отговаря за затвора в Белене, в който преди 70 години е хвърлен негов родственик, участник в горянското движение
Мартин Димитров: Странно е да се увеличават с 50% заплатите на администрацията в МВР
По неговите думи това е нечувано и е категоричен, че увеличението трябва да е за хората, които рискуват живота си на улицата