15 Януари, 2026

Додик заплаши, че Република Сръбска ще се отцепи, ако БиХ приеме закон за собствеността

Додик заплаши, че Република Сръбска ще се отцепи, ако БиХ приеме закон за собствеността

Милорад Додик

Разчита, че EUFOR няма да защитават териториалната цялост на БиХ

Република Сръбска (РС) ще обяви независимост, ако върховният представител Кристиан Шмид "се опита да наложи закон за собствеността“ - такава закана отправи президентът на РС Милорад Додик, цитиран от БГНЕС. 

В интервю за РТРС той заяви, че Република Сръбска няма да бъде неподготвена, а ще обяви независимост "незабавно и без да изстреля нито един куршум".

"А това означава независимост във всичко - нова финансова система и територия под контрола на РС." - продължи Додик.

"Имахме голяма подготвителна среща за такава ситуация", каза още той, като заяви, че разполага с информация, че Шмид смята "да наложи" закона през януари.

Додик заяви, че Република Сръбска няма намерение да изгражда китайска стена, "твърди гранични пунктове" с останалата част от Босна и Херцеговина (БиХ), "освен ако не бъде принудена".

Той разчита, че силите на EUFOR няма да защитават териториалната цялост на БиХ: 

"Не очакваме, че някой от БиХ ще бъде насърчен да нападне РС. И при такива обстоятелства ще преценим как ще действаме. Очаквам EUFOR да застанат на линията на междуособиците и да предотвратят контакта."

Додик добави, че "американците ще се разсърдят и ще се опитат да се намесят", но вярва, че "приятелите на РС няма да позволят това", очевидно визирайки Москва.

"Аз съм на разположение както на местното, така и на международното правосъдие, защото смятам, че сме прави", твърди той.

Милорад Додик заяви, че повечето хора са наясно, че "загубата на собственост означава загуба на държавата". Според него гражданите не желаят "загубата на РС" и 80 % от сърбите в РС биха гласували за "независимост" на ентитета. 

Сподели:

Коментари (0)

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

До този момент не са дали подробности за целта на посещението на шефа на МВФ