По-рано през тази седмица Милорад Додик подписа редица законопроекти, които забраняват на централната полиция и съдебната власт да работят в управлявания от него ентитет
Президентът на босненския ентитет Република Сръбска Милорад Додик призова сърбите да напуснат федералната полиция на Босна и Херцеговина, както и съдилищата на страната, и да признават само институциите на РС.
Призивът беше предшестван от серия от действия през последната седмица, които може да доведат до още по-голяма несигурност в Босна и Херцеговина, предаде АФП.
„Осигурихме им работа, като същевременно запазихме техния правен статут, звания и длъжности. Те ще получават същата или дори по-висока заплата от тази, която са получавали.“ - заяви Додик.
Преди седмица Додик беше осъден за това, че се е противопоставил на международния пратеник, натоварен да следи за спазването на мирните споразумения в балканската страна. Това предизвика нова политическа криза.
По-рано тази седмица Милорад Додик подписа редица законопроекти, които забраняват на централната полиция и съдебната власт да работят в управлявания от него ентитет.
По-късно Додик той каза, че планира да игнорира призовката на главния прокурор на БиХ, който го разследва за подкопаване на конституцията.
След края на междуетническия конфликт в БиХ през 90-те години на ХХ в. страната се състои от две автономни части – мюсюлманско-хърватски ентитет и доминираната от сърби РС.
Двете части са свързани от слаби централни институции, а всяка има собствено правителство и парламент.
В продължение на години Додик следва неотклонно сепаратистка програма, която го поставя в конфликт с институциите на БиХ.
Президентът на РС неведнъж е заплашвал, че ще изтегли сръбския ентитет от централните институции на страната, включително армията, съдебната система и данъчната система. Това доведе до санкции от страна на САЩ по веме на мандата на Джо Байдън. /БГНЕС
Още от Свят
Киев с документ за Тръмп: Русия няма да превземе Донбас преди 2028 г.
Според украинската оценка Москва не може да завземе тези територии със сила в обозримо бъдеще, освен ако Украйна не бъде принудена да се откаже доброволно от тях
Буданов: Русия трябва да плати за всяко свое престъпление и да компенсира всяка гривна
По думите му Международният регистър на щетите за Украйна (RD4U) е започнал да приема заявления по нови категории
МО: От "Локхийд Мартин" информираха, че доставката на вторите 8 самолета F-16 Block 70 може да се забави до 2030 г.
Министър Стоянов е напомнил, че българската страна е изпратила запитване до САЩ за самолети F-16 втора употреба,