Постоянният представител на Швеция в ЕС Ларс Даниелсон, чиято страна пое ротационното председателство на ЕС от 1 януари, заяви, че няма да инициира гласуване за приемането на България и Румъния в Шенген в Европейския съвет докато не бъде постигнато споразумение с държавите, противопоставили се на присъединяването им, предаде БНР. Той уточни, че Швеция никога не е била против приемането на двете държави в пространството за свободно движение.
Посланик Даниелсон каза, че шведското председателство ще проведе интензивни консултации как да се действа по-нататък. "Това, разбира се, включва двете засегнати страни, както и държавите, които показват, че имат проблем с този процес. Също така отбелязваме, че част от причините, за да няма положително решение през декември, не са свързани пряко с европейски въпроси или такива, които са в прерогативите на председателството." - добави той.
„Ние вече започнахме двустранните консултации със засегнатите страни. Кога тези дискусии ще дадат възможност отново да поставим въпроса на дневен ред на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи", не мога да кажа сега. Според нас, колкото по-бързо, толкова по-добре. Но ние не виждаме смисъл да го поставяме на дневен ред докато не стане ясно, че има разумен шанс да постигнем одобрение в Съвета. Така че, ще се опитаме да направим това по време на шведското председателство, но не мога да гарантирам, че ще се случи. Това не зависи най-вече от нас, а от засегнатите страни.“ - каза още Даниелсон.
През декември миналата година Австрия и Нидерландия блокираха приемането на България и Румъния в Шенген. И двете държави се противопоставят на присъединяването ни, а на северната ни съседка само Австрия. За да се постигне съгласие по въпроса, е необходимо единодушие на страните членки. По думите на президента Румен Радев тази година може да се очаква решение на въпроса най-късно до октомври.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"