17 Юни, 2026

Атина отбелязва рекордно добра година за туризма, бие Рим по посещаемост

Атина отбелязва рекордно добра година за туризма, бие Рим по посещаемост

Атина е шампионът на гръцкия туризъм през тази година, като досега международните пристигания са с 9% повече от 2019 г., когато беше регистриран най-високият резултат досега.

Според информация, предоставена на "Катимерини", се очаква картината да се подобри още повече, като наличните места в полетите на авиокомпаниите до Атина през ноември и декември са съответно с 10 % и 20 % повече в сравнение с миналата година и с над 10 % повече в сравнение с 2019 г.

Столицата се е превърнала в дестинация сама по себе си, което е видно от десетките хиляди туристи по улиците на Атина и плажовете на Атика. За това допринасят директният достъп до добре развита крайбрежна ивица с подходяща инфраструктура, както и увеличаването на броя на хотелите през последните години, съчетано с увеличаването на предлагането на краткосрочни наеми.

Преди всичко обаче Атина остава на конкурентни цени в сравнение с други средиземноморски столици като Рим, обясняват водещите хотелиери в центъра на Атина и на Атинската ривиера. С други думи, цената на нощувка остава по-ниска въпреки средното ѝ увеличение с 30% спрямо 2019 г. и увеличението със 100% или повече в петзвездните хотели.

Пътническият трафик на международното летище в Атина е достигнал 3 млн. посетители през септември тази година, което е с 16,3% повече в сравнение с нивата от 2022 г., но и с 11,8% повече в сравнение с предпандемичната 2019 г. Вътрешният и международният пътнически трафик надхвърлиха нивата от 2022 г. съответно с 14,6% и 17,2./БГНЕС
Сподели:
Гърция затяга правилата: Солени глоби и арести за кепмери и палатки на плажа

Гърция затяга правилата: Солени глоби и арести за кепмери и палатки на плажа

Санкциите започват от 300 евро, а в определени случаи могат да достигнат до шест месеца лишаване от свобода и глоба до 3000 евро

Недостигат спасители по плажовете, дрон ще спасява на Синеморец

Недостигат спасители по плажовете, дрон ще спасява на Синеморец

Заради недостига на кадри част от плажовете търсят нетрадиционни решения. На плаж "Бутамята" от дни работи първият в страната дрон за водно спасяване.

Илин Димитров: Отидохме на опашката на ЕС по ръст на туристи

Илин Димитров: Отидохме на опашката на ЕС по ръст на туристи

Министърът на туризма заяви, че сега курортите ни са готови, чисти, подредени, очакват туристи, а туристи няма

Коментари (0)