Пет отделни заговора за убийството на сирийския президент Ахмед ал Шараа или на негови висши министри са били осуетени през миналата година, се казва в доклад на ООН за терористичната организация „Ислямска държава“, цитиран от „Гардиън“.
Според доклада Шараа е бил обект на два опита за покушение – веднъж в северната част на Алепо и друг път в южната част на Дараа. Зад тях стои „Сарая Ансар ал Сунна“, фронтова групировка на ИД, която извърши бомбен атентат срещу църква в Дамаск през миналото лято.
Отделно регионален служител от разузнаването потвърди през миналата есен, че Шараа е бил изправен пред опити за покушение, които са били осуетени, след като сирийските служби за сигурност са получили информация от съседна държава за подготвяните заговори.
ИД засили набирането на нови членове след падането на Башар Асад през декември 2024 г., представяйки Шараа, който преди е оглавявал ислямистка бунтовническа група, като отстъпник.
Терористичната организация публикува снимки на Шараа по време на среща с президента на САЩ Доналд Тръмп като доказателство, че той се е насочил към Запада и е изоставил ислямистките си корени.
Според доклада на ООН ИД е фокусирана върху дестабилизирането на новото правителство в Дамаск и „активно използва вакуума в сигурността и несигурността“ в страната. В документа се допълва, че президентът е „основната цел“ на ИД в Сирия и че групировката действа чрез различни фронтови структури в цялата страна за по-голяма гъвкавост.
Дамаск се присъедини към международната коалиция за разгрома на ИД през ноември и наскоро пое контрола върху редица затвори и лагери в североизточна Сирия, в които се държат заподозрени членове на ИД и техните роднини. Дамаск вече контролира лагера „Ал Хол“, където пребивават близо 25 000 роднини на заподозрени бойци на ИД, който според анализатори представлява „тиктакаща бомба“ за радикалната групировка.
ИД е извършила няколко нападения в Сирия след падането на Асад, включително атака срещу американски и сирийски войници в средата на декември, при която трима американци бяха убити, а трима сирийци бяха ранени. /БГНЕС


Коментари (0)