20 Юни, 2026

Путин се срещна с Шараа - бъдещето на руските бази в Сирия е важно за Кремъл

Снимка: EPA/BGNES

Русия разполага с два военни обекта в страната – авиобазата „Хмеймим“ и военноморската база „Тартус“ на сирийското средиземноморско крайбрежие.

Сирийският президент Ахмед ал Шараа се срещна с руския автократ Владимир Путин в Москва, на фона на стремежа на Кремъл да гарантира бъдещето на военните си бази в Сирия - жизненоважни за руските операции в Близкия изток.

Русия беше ключов съюзник на предшественика на Шараа – Башар ал Асад, по време на кървавата 14-годишна сирийска гражданска война, предаде агенция АФП, цитирана от БГНЕС.

Свалянето на Асад от опозиционните сили на Шараа нанесе сериозен удар върху руското влияние в региона и постави под въпрос статута на руските военни бази в Сирия.

Оттогава Путин работи за изграждане на отношения с Шараа, макар че продължаващото предоставяне на убежище от страна на Русия на Асад и съпругата му в Москва остава сериозна пречка за подобряване на двустранните връзки.

„Много беше постигнато по отношение на възстановяването на нашите междудържавни отношения“, заяви руският автократ по време на срещата с Шараа.

„Внимателно следим усилията ви за възстановяване на териториалната цялост на Сирия и искам да ви поздравя за инерцията, която този процес набира“, каза Путин, явно визирайки неотдавнашната офанзива на Шараа срещу кюрдските сили в североизточна Сирия.

Шараа, за когото това беше втора среща с Путин след идването му на власт, заяви, че Русия има „историческа роля не само за единството и стабилността на Сирия, но и за тези на целия регион“.

Нито един от двамата не спомена пряко руското военно присъствие в Сирия, въпреки че по-рано говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви, че „няма никакво съмнение“, че този въпрос ще бъде обсъден по време на разговорите.

Русия разполага с два останали военни обекта в страната – авиобазата „Хмеймим“ и военноморската база „Тартус“ на сирийското средиземноморско крайбрежие.

Това са единствените официални руски военни бази извън територията на бившия Съветски съюз.

По-рано през тази седмица Кремъл изтегли силите си от летището в Камишли в контролирания от кюрдите североизточен район на Сирия.

Сирия е изразила готовност да сътрудничи с Москва, но нееднократно е настоявала Русия да екстрадира Асад.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи Шараа като „изключително уважаван“ и заяви, че нещата там „се развиват много добре“. 

Сподели:
Мицкоски: До края на месеца формализираме промените в правителството

Мицкоски: До края на месеца формализираме промените в правителството

Ще бъдат сменени министри, в чиито ведомства той е очаквал "по-голяма ангажираност"

Стармър под натиск - сто британски депутати вече искат оставката му

Стармър под натиск - сто британски депутати вече искат оставката му

Призивите към него да се оттегли се засилват още откакто Лейбъристката партия претърпя сериозни загуби на местните избори през май

Съдят съпругата на испанския премиер за корупция, забраниха ѝ да напуска страната

Съдят съпругата на испанския премиер за корупция, забраниха ѝ да напуска страната

Съдят съпругата на испанския премиер за корупция, забраниха ѝ да напуска страната

Коментари (0)