На 13 декември в Пловдив се открива 28-то издание на фестивалът за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“. Един от най-интересните филми в тазгодишната селекция е „Тане Войводата“, режисиран от пловдивчанина Иван Узунов.
Лентата разказва за хасковския войвода от македоно-одринското революционно движение Тане Николов. Почти четвърт век той води сражения в Македония, Тракия и Поморавието. През 1907 година Тане предвожда и няколко обединени чети в Бабуна планина, в Македония, с обща численост 250 души срещу многохиляден турски аскер в битката на връх Ножот и Попадийски чукари. Това е най-голямото сражение на революционното движение в Македония и Одринско след Илинденско-Преображенското въстание.
Тане Войвода взема участие и във войните за национално обединение, а след края на Първата световна война оглавява Вътрешната тракийска революционна организация, чиято цел е да предотврати предаването на Беломорска Тракия на Гърция.
През 1924 година след почти четвърт век по бойните полета Тане Николов се оттегля от активна революционна дейност.
Той се заселва в Асеновград и става стожер на местното общество. Към края на живота си дарява и почти цялото си имущество на сиропиталището в града. Завършекът на живота на войводата за съжаление е изключително тъжен.
През 1947 година 73-годишния Тане Николов е
убит в полицейския участък в Асеновград,
а името му бива заклеймено от новата власт.
Филмът „Тане Войводата“ е сниман в рамките на едва 9 месеца, в които екипът успява да посети 35 местности в България, Северна Македония и Гърция.
Зрителите могат да се насладят и на близо 300 реставрирани фотографии от периода. Според режисьора Иван Узунов това е иноваторски похват в българското документално кино. Двамата заедно с брат си Димитър написват сценария. Оператор е Георги Семов. Половината музика във филма е създадена от младия композитор Ивайло Костадинов, възпитаник на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” – Пловдив. Диктор на 100-минутния филм е небезизвестния Светозар Кокаланов.
Прави впечатление решението на авторите да дадат свободен достъп на филма незабавно след първото му излъчване от Българска национална телевизия. Въпреки, че продукцията не е осъществена с държавна помощ, а предимно с лични средства авторите решават, че така ще достигне по-лесно до всеки българин.
Още от Арт Фактор
Откриват Панаир на книгата в НДК
Мотото тази година е "Създаваме истории. Създаваме история", ще има разговори и дискусии с чуждестранни и български автори, представяне на по-интересни заглавия
Поканиха Георги Господинов за член на Кралското дружество по литература
12 автори от различни държави са отличени през тази година
Възкресение за д-р Асен Кермекчиев или защо българските учебници по история изглеждат така, все едно са ги писали враговете ни
След 109 години преиздадоха книгата „Как заблуждават народа. Престъпните безумия на Иван Евстрати Гешов“, написана от първия американски консулски агент в Царство България