В средата на 50-те години на ХХ век Държавна сигурност е обявила над 1800 младежи за „вражески контингент“, като в същото време е признала, че не е успяла да обхване всички висши учебни заведения в страната.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува. Той представлява строго поверителен отчетен доклад за агентурно-оперативната работа по линия „Младежи“ за 1954 г. на отделението в отдела на Трето управление на ДС за борба срещу контрареволюцията, натоварено със следенето и разработката на учениците и студентите в страната.
„Вражеският контингент, както всред студентите, така и при професорите не е напълно установен“, признава ДС.
Репресивният апарат на БКП подчертава, че най-много „вражески контингент“ е засечен в във ВУЗ по селско стопанство, техниката и медицината.
Въпреки желанието да постави под контрол младежта, ДС признава слабости в своята работа. Така например от 783 „вражески“ студенти Държавна сигурност е завела на оперативен отчет само 51 души.
Липсва и достатъчно качествена агентура сред академичния състав на университетите.
За 1954 г. ДС отчита общо 1822 младежи, определени като „вражески контингент“.
Най-много са в тогавашния Пловдивски окръг – 452, следван от Търновски – 221 и Софийски – 182.
„И през 1954 г. най-характерна и честно срещана форма и насока на вражеска дейност сред младежите е изграждането на нелегални организации и групи за борба срещу народната власт“, посочва ДС. В 21-страничния отчетен доклад са дадени и конкретни примери.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и образованието 1944-1989”, издание на Комисията по досиетата, 2011 г.























Коментари (0)