Военните разузнавания на страните от Варшавския договор, начело със съветското ГРУ, въпреки че са се смятали за сериозни разузнавателни структури са споделяли погрешни изводи в оценката, която са давали на различни политически събития по време на Студената война. За това свидетелстват документи от архивите на разузнавателните служби на Българската народна армия (БНА), които достигат днес благодарение на съхранението им в Централизирания архив на Комисията по досиетата.
Един от тези документи, публикуван от desebg.com, е секретен доклад от зам.-началника на Генералния щаб на БНА и началник на Разузнавателното управление на Генералния щаб ген. Васил Зикулов относно: Съвещанието на представителите на военните разузнавания на страните от Варшавския договор, проведено в Москва. Той е от 1969 г. и е адресиран до първия зам.-министър на народната отбрана и началник на Генералния щаб на БНА ген. Атанас Семерджиев.
Един от погрешните изводи, споделен пред шефовете на всички военни разузнавания, е за „опитите на империалистическите страни да реставрират капитализма в Чехословакия“. До това заключение стига началникът на военното разузнаване на Чехословакия, като по него не е изразно несъгласие от представителите на останалите военни разузнавания от страните-членки на Варшавския договор, включително и от страна на военното разузнаване на НРБ.
Историческите факти обаче сочат, че не западните страни са в основата на Пражката пролет, а реформаторите в чехословашката комунистическа партия начело с Дубчек. Нещо повече – Западът остава пасивен при военната окупация на Чехословакия през август 1968 г., когато войските на Варшавския договор начело със съветските смачкват опита на чехи и словаци да тръгнат по различен път от съветския модел на тоталитарния комунистически режим.
Друг погрешен извод, който е направен на срещата на военните разузнавания в Москва през 1969 г., е твърдението, че е изменено съотношението на силите между Запада и Източния блок в ползва на социалистическия лагер.
Това твърдение е изложено на срещата в Москва от началника на военното разузнаване на социалистическа република Румъния и също по него не са изложени противни съображения.
Историята показва, че през 70-те и 80-те години страните от Варшавския договор окончателно изостават в техническото си развитие от развитите западни страни, както и в икономическо отношение.
Документът също така разкрива, че към края на 60-те години на ХХ век военното разузнаване на НРБ не е имало пряка радиовръзка със съветското ГРУ и е настоявало за такава, защото е критикувано за това.
Както и в останалата дейност на военното разузнаване по време на комунистическия режим публикувания документ потвърждава тежката идеологическа зависимост на РУ-ГЩ, което то има по отношение на своите цели и задачи.
Документът е включен в сборника „Военното разузнаване и Варшавският пакт срещу НАТО”, издание на Комисията по досиетата, 2015 година.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас