Производството и доставката на осемте изтребители Ф-16 за българските Военновъздушни сили може да се забави цели 2 години. Това стана ясно от думи на българския премиер Кирил Петков в ефира на Нова ТВ.
"Да, по линията на доставки и заради Ковид-пандемията има забавяния и то вероятно ще е поне с 2 години", каза той в отговор на въпрос какво бъде забавянето на доставката на българските изтребители. До този момент се смяташе, че дори и да има забавяне, то ще бъде само няколко месеца.
Само преди дни, военният министър Стефан Янев обяви, че американската фирма „Локхийд Мартин“ е потвърдила официално, че ще има забавяне в доставката на F-16 за България и че вече е получено писмо в този смисъл. „Официално имаме писмо, в което се казва, че доставката на първите самолети ще бъде забавена. В писмото се казва от порядъка на няколко месеца. Утре като се видим с представители на фирмата ще знаем точните параметри, които те очакват“, каза тогава Янев. Сега става ясно, че това забавяне може да е с цели 2 години.
Почти едновременно с думите на премиера Кирил Петков се появи и официално изявление на посолството на САЩ по темата. "Програмата по производството на Ф-16 има забавяне поради прекъсвания във веригата на доставки, причинени от пандемията от COVID -19. Това неблагоприятно забавяне ще се отрази на всички държави, които в момента участват в тази програма", обявиха от мисията.
"Съединените щати остават ангажирани в подкрепата си за модернизацията на въоръжените сили на България и ние продължаваме да се обучаваме заедно по време на ежегодните двустранни и многонационални учения и да инвестираме в други проекти за модернизация, очертани в нашата десетгодишна Пътна карта за военно сътрудничество като българския Център за киберзащита към Министерството на отбраната, морското наблюдение и комуникационното оборудване за всякакъв тип въоръжени сили", добавят от американското посолство.
През 2019 г. тогавашното българско правителство - третият кабинет "Борисов", плати 1,3 млрд.долара или около 2,2 млрд.лв по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни самолета). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника, припомня "Сега".
Според междуправителствения договор първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два през първото тримесечие на 2024 г. След доставката на самолетите започва тригодишен период на поддръжка на оборудването и системите, която трябва да приключи в началото на 2027 г.
В завода, в който се правят българските изтребители, Lockheed Martin изпълнява поръчки за 128 броя F-16 Block 70/72 от пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, България е трета с 8 машини, след което Тайван поръча 66, а Мароко 24.
Още миналата година за първи път се появиха публикации за забавяне с няколко месеца на доставката за Бахрейн. Тогава бе обявено, че проблемът е свързан с доставката на един елемент от конструкцията, който се произвежда от подизпълнител, разположен извън САЩ, а като причина се посочваше пандемията.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.