24 Ноември, 2024

Доц. Цветан Георгиев: В Албания буквално са рухнали многоетажни тухлени сгради без скелети

Доц. Цветан Георгиев: В Албания буквално са рухнали многоетажни тухлени сгради без скелети

Нашите сгради доминантно са скелетни, така че сме в доста по-добра позиция, заяви инженерът

Целта на сеизмичното инженерство е превенция, а не после да регистрираме и да броим щети и жертви. Това каза пред БНР доц. д-р инженер Цветан Георгиев от Университета по архитектура, строителство и геодезия, който е лектор на днешната Национална кръгла маса на тема „Развитие на националната политика за намаляване на сеизмичния риск чрез изграждане на научно-приложна инфраструктура по сеизмично инженерство“.

На форума инж. Георгиев представи идеята за изграждане на лабораторен комплекс, в който да се тества устойчивостта на сградите при земетресение.
     
„Чрез това събитие се опитваме да покажем на широката общественост, че ние трябва да направим определени стъпки, за да редуцираме сеизмичния риск, тъй като България е локирана географски, така че се намира в сеизмично опасна зона. Обществото трябва да има определен набор от мерки и политики, за да може тази опасност да е под някакви стандарти“, обясни доц. Георгиев.

Според него място за паника при сградите у нас няма. По думите му сградите у нас не са неосигурени, но има начини, по които те да бъдат подобрени. Той препоръча в никакъв случай хората да не трансформират конструкцията на сградата по свое усмотрение.

Експертът отбеляза, че в сеизмичния Балкански регион България е единствената страна, в която няма лабораторен комплекс за превенция и управление на сеизмичния риск.

Същевременно доц. Георгиев посочи, че сградите в България са по-устойчиви на трусове, отколкото в Албания. Във връзка със силното земетресение, разтърсило Албания във вторник, което взе десетки жертви, експертът коментира, че сеизмичната опасност в двете страни е сходна, но сградният фонд у нас е по-добър.

"Мисля, че рискът е по-нисък, защото нашите сгради са по-добри. Това, което видях от разрушенията в Албания - виждаме едни многоетажни тухлени сгради без скелети, които са буквално рухнали. Това трябва да се избягва. Нашите сгради доминантно са скелетни, така че мисля, че сме в доста по-добра позиция, но това не трябва да ни приспива", категоричен е експертът.
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца