Виртуалното пространство днес заема важно място в живота на хората, в бъдеще това място все повече ще се увеличава. Преди години бе важно книгите да се печатат на книжовен български, сега е важно българският език да присъства в интернет вместо други езици„ Работата върху Закон за защита на българския език има дълга история, работило се е по него няколко пъти. Ние искаме да подходим професионално към тази тема, а не от партийни позиции. Това каза в студиото на "Лице в лице" на Би Ти Ви депутатът от "Патриотичен фронт" доцент Милен Михов, който е вносител на законопроекта.
Според него, въпросът за езика има и юридическа стойност, когато например получаваме смс-и от банки и финансови компании за дължими суми, написани на български, но с латински букви. В този случай хората може и да не разберат какво точно им казва банката и да пропуснат важен срок.
„Не може да се комуникира на език, който не съществува-това е български език, написан на латиница. Дори в Сърбия вече се замислят да ограничат латиницата и да съхранят кирилицата, там вече голяма част от надписите и книгите са на кирилица”, каза Михов.
Той посочи, че в бъдещия Закон ще има условия за използване на българския език в общественото пространство, държавните комуникации и бизнеса. „Няма да отидем в крайна фаза всички надписи да са на кирилица. Но искаме например надписите върху униформите на полицията да са изписани до голяма степен на английски”, каза още депутатът.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"