"Президентът не бива да подхожда емоционално от гледна точка на това с кой лидер/ка на парламентарните групи е в по-изострени отношения. Целта трябва да бъде друга - усилия за съставяне на правителство". Това заяви пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
Според нея тонът на Корнелия Нинова към президента не е остър: "През събота и неделя тя се опита да смекчи, доколкото е възможно, с надеждата, че президентът ще погледне към тях".
Доц. Киселова не изключи възможността Румен Радев да даде третия мандат именно на БСП.
"Ако изборите много сериозно стоят пред нас като алтернатива и почти единствена, според мен това ще бъде жест по скоро към избирателите, а не към ръководството на БСП".
Другата възможност са "Български възход". "Ако президентът се спре на тях, това би дало допълнителен импулс за тяхното бъдещо явяване на избори", изказа мнението си тя в предаването "Преди всички".
Доц. Киселова изключва "Възраждане" като възможност за получаване на третия мандат за кабинет, защото партията не желае да има правителство, а по скоро клони към избори.
"Защо евентуално не би връчил на "Демократична България" или ДПС - според мен причината е, че с тях ГЕРБ може да се върне във властта. Това е от 2 години и повече по отношение на поведението на президента Радев - с това ще бъде обусловено решението му. Може да изглежда, че той е посмекчил позициите, но според мен там сблъсъкът е много по-сериозен отколкото разменените реплики с Нинова", коментира тя.
Какво направи НС през последните 3 месеца, попита доц. Киселова и обясни:
"Продължи тенденцията горещите картофи, които по принцип правителството трябва да обели, да бъдат прехвърлени на НС и въпроси, които не са от компетентността на НС да бъдат прехвърлени на т.нар. плаващи мнозинства - нещо, което започна като тенденция още в предишния парламент. Това е грешен подход. Завърна се старата практика между първо и второ четене да се внасят предложения за промени, които нямат общо с приетия на първо четене законопроект - съществено се отдалечава от идеята на вносителя. Отхвърляне на проекти, които уж бяха важни за всички парламентарни групи".
Според нея този блокаж може да бъде оправен в 2 случая - ако около ГЕРБ се формира ново мнозинство при следващи избори или около анти-ГЕРБ коалицията.
Според нея за ГЕРБ и ДПС би било удобно местните и парламентарните избори да бъдат комбинирани. Това ще създаде обаче проблеми на ПП и ДБ.
Доц. Наталия Киселова обясни и конституционната процедура, след като от "Продължаваме промяната" днес върнаха на президента неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство.
Конституцията е дала срок до 7 дни, в които президентът да определи с указ коя ще е парламентарната група, която да получи право да номинира кандидат за министър-председател, посочи тя и добави, че срокът ще тече от утре. Избраната от президента формация също ще има 7 дни за консултации и усилия за съставяне на правителство.
"Ако внимателно се чете Конституцията, ще се види, че при връчването на третия проучвателен мандат на някоя от следващите парламентарни групи, президентът вече не е длъжен да води консултации. Консултациите се прехвърлят като отговорност на кандидата за министър-председател, посочен от групата, получила третия мандат. Това не изключва възможността държавният глава, преди да го връчи, да направи, но тогава няма да са консултации, а политически разговори с партиите", обясни още доц. Киселова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас