Уврежданията на слуха, които се наблюдават при сегашната вълна на COVID-19, може да се повлияят от лечение с медикаменти, но е необходимо лечението да започне навреме. Това заяви пред бТВ доц. Тодор Попов от клиниката по УНГ на УМБАЛ "Царица Йоанна“-ИСУЛ.
Той напомни, че при сега циркулиращите мутации на варианта Омикрон на коронавируса зачестиха случаите на внезапна загуба на слух. Макар заболяването да не протича така остро, както в началните вълни, вирусът засяга сериозно различни органи и системи от човешкия организъм.
Наблюдава се рязко намаляване на слуха в едното ухо и много често това е придружено с усещане за специфичен високочестотен шум. Лекарите предприемат вливане на кортикостероиди и други медикаменти, за да се спре тази реакция, която е резултат от възпалителен процес.
Това усложнение засяга всички възрастови групи, макар че при децата е относително по-рядко.
По думите на доц. Тодор Попов, всеки ще се сблъска с вируса , въпросът е как – контролирано или неконтролирано. Надежден метод за контрол върху инфекцията е ваксинацията.
При сегашната вълна на коронавируса, наред със съдовите нарушения, след острата фаза на болестта се наблюдава повишена честота на автоимунните заболявания и диабета.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"