Михаел Бутер, Дойче веле*
Пандемията от коронавирус не е предизвикала появата на повече конспиративни теории, каквото впечатление се създава. Просто в един момент хората са започнали да им обръщат по-голямо внимание и по-често да ги вземат насериозно.
Теориите на конспирацията, свързани с коронавируса, не са нещо ново. Те са просто най-новият елемент от отдавна съществуващ наратив. А се разпространяват бързо, защото са основани на вече съществуващи митове.
Все още не е изучен въпросът, откога хората са започнали да вярват на конспиративни теории. Освен това няма дефиниция за явлението. По-рано всички са изхождали от това, че теория на заговора е имало винаги и при всички култури. С течение на времето по-голяма част от изследователите стигнали до извода, че теорията на конспирацията е продукт на новото време в европейската история. Тогава те са се появили за първи път във вида, в който се сблъскваме с тях сега.
От антични времена до средата на ХХ век конспиративните теории са свързвани изключително с мейнстрийма – механичното обяснение на причините и следствието е водело до възникването на такива теории.
Хората изхождали от това, че зад всяко действие се крие някакъв замисъл и те не са можели да си представят, че е възможно да се случват неща на случаен принцип. В античността конспиративни теории са звучали в речите на известни политици.
Според проф. Бутер, в конспиративните теории и преди, и сега, има много общо. Основното е, как са обосновани те. Първоначално се наблюдава някакъв процес, след това се обяснява, кой би имал изгода от това, посочва се виновникът и се изгражда логична следствена връзка. Разликата е единствено в мащаба на разпространението на теорията – сега той е глобален.
В момента теорията на конспирацията е част от политическия инструментариум в някои държави. Дълго време на тези теории управляващите са гледали като на нещо нормално, насочено срещу аутсайдерите и слабите. В момента се наблюдава точно обратен процес – теориите на конспирацията са насочени срещу елитите.
Има и една съществена разлика – тогава хората са вярвали на теориите, докато сега е трудно да се каже дали политиците вярват в тях или не, смята професорът.
Онези, които ги разпространяват, смятат, че по този начин правят услуга на света, разкривайки истината на хората. Има, разбира се, и такива, които ги разпространяват единствено с цел изкарване на пари или поради някакви политически съображения.
Според проф. Михаел Бутер, съществува сериозен риск някои от теориите на конспирацията да доведат до политическа радикализация и да провокират прояви на насилие.
Хората се чувстват призвани да се намесят в конфликт, чието съществуване смятат, че са открили. Много е трудно да се установи кога думите преминават в действия. Опасни са и теориите, свързани с медицината, каквито се наблюдават по време на пандемията от коронавирус, защото хората, които им вярват, смятат, че не могат да защитят себе си и близките си.
*Михаел Бутер e германският професор по история на литературата и изкуствата в университета в Тюбинген. Той е водещ германски експерт в областта на изследванията на теориите на конспирацията и е координатор на проекта „Сравнителен анализ на теориите на конспирацията” (Comparative Analysis of Conspiracy Theories), в който участват 160 учени от 40 държави.
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран