27 Ноември, 2024

Дойчландфунк: Москва създаде нов "ГУЛАГ в ДНР и ЛНР

Дойчландфунк:  Москва създаде нов "ГУЛАГ в ДНР и ЛНР

Правозащитник обвинява новите властници в окупирания Донбас, че са създали цяла мрежа от наказателни лагери

Около 10 000 затворници се намират понастоящем в наказателните лагери на самопровъзгласилите се Луганска и Донецка народни републики, твърди германското радио Дойчландфунк. Там затворниците биват принуждавани да извършват тежък физически труд при нечовешки условия, твърди още медията. В своето журналистическо разследване Дойчландфунк се позовава на Източноукраинската правозащитна група на Павел Лисянский, който е провел 74 интервюта със затворници, техни близки и очевидци. Всички те са го информирали за тежки нарушения на човешките права.

"Цяла мрежа от наказателни лагери"

Правозащитникът обвинява новите властници в окупирания Донбас, че са създали цяла мрежа от наказателни лагери. И говори за "ГУЛАГ, изграден с одобрението на Москва". "Това е робство насред Европа", е заявил Лисянский през репортерка на Дойчландфунк. Самата тя е имала възможност да разговаря по телефона с един 37-годишен затворник, който споделил, че за да бъдат "пречупени" и принудени да извършват тежък физически труд, затворниците биват държани месеци наред в единични килии.

При това много от задържаните вече са излежали присъдите си или пък са били помилвани от правителството в Киев. Но и до днес продължават да ги държат против волята им в наказателните лагери, тъй като Киев очевидно не разполага с никаква юридическа власт в окупираните територии, цитира "Дойчевеле".

За едни се твърди, че са починали от естествена смърт. За други се знае, че са били убити. Само малцина от първите сепаратисти в Източна Украйна са още активни. Дали не става дума за чистка? И ако да - по чия заръка?

Печалбите от принудителния труд, полаган от затворниците, отиват в хазните на самопровъзгласилите се "народни републики". Източноукраинската правозащитна група изчислява, че само властите в т.нар. Луганска народна република прибират между 300 000 и 500 000 евро на месец.

Междувременно над 100 засегнати лица са се обърнали към правозащитната организация за помощ. Но вероятността да бъде намерено решение е минимална, тъй като дори и най-високопоставени политици в Киев продължават да твърдят, че не знаят нищо за принудителния труд. А двете "народни републики" отказват да коментират обвиненията.

Реакциите

След публикуването на журналистическото разследване, украинският посланик в Берлин Андрий Мелник заяви, че от три години неговата страна няма достъп до тези региони в Източна Украйна. И добави, че самото съществуване на такива наказателни лагери напомня за ужасите от Втората световна война, когато над 2 милиона украинци се били експлоатирани като "остарбайтери".

И още реакции след разкритията на Дойчландфунк: от правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" посочват, че случаят онагледява провала на международната общност. Венцел Михалски, ръководител на берлинското бюро на организацията, казва в тази връзка, че страните, които имат някакво влияние в отношенията с Русия, "трябва да се задействат много по-активно". Визирайки мирните преговори от Минск, Михалски твърди, че по време на тези разговори рядко става дума за човешки права. Всичко се разглежда "само в геополитически план", критикува Михалски и отправя обвинението, че нарушенията на човешките права в Източна Украйна се извършват с подкрепата на Русия.

Сподели:
 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи