28 Април, 2026

Доживотен затвор за ​Радован Караджич

Доживотен затвор за ​Радован Караджич

Радован Караджич

Бившият президент на Република Сръбска е отговорен за най-зловещите военни престъпления в Босна и Херцеговина

Бившият президент на Република Сръбска Радован Караджич беше осъден на доживотен затвор от Международния трибунал в Хага. 

73-годишният Радован Караджич е отговорен за най-зловещите военни престъпления по време на войната в Босна и Херцеговина между 1992-1995 г. Той е отговорен за геноцида над 8000 босненци в Сребреница. Радован Караджич е обвинен и в престъпления срещу човечеството - прокуждане, убийства и изтезания, както и за нарушаване на военното право при обсадата на Сараево.

Караджич бе близък с бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич, който също беше изправен пред Международния трибунал в Хага. По време на сърбската агресия в Босна са убити около 100 000 души, извършват се много престъпления - масови и систематични изнасилвания и прокуждания. Главнокомандващият сръбските войски генерал Ратко Младич е изправен пред трибунала в Хага като пряко отговорен за клането в Сребреница.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Тръмп атакува Мерц заради Иран

Германският канцлер изрази и съмнения относно изхода от преговорите, заявявайки, че не вижда „каква стратегическа изходна позиция ще изберат американците

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

Кемалистите излизат на протест в цяла Турция

В седмичното си обръщение към парламентарната група на НРП днес Йозел критикува последната вълна от арести на общински кметове от партията му по обвинения в корупция и манипулиране на търгове

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

WP: Украйна устоя срещу Русия и вече е готова да научи Европа как се води война

„Трябва да изпитваме възхищение, уважение и благодарност за това, което прави Украйна“, заяви бившият началник на щаба на отбраната на Великобритания адмирал Антъни Радакин