В хранителния режим на древните индийци е преобладавала храната с животински произход. До този извод стигнаха британски и индийски археолози, след като проучили състава на липидите, запазени по стените на керамични съдове, които били открити при разкопки в Северозападна Индия. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Archaeological Science, съобщава БГНЕС.
Учени от университета в Кеймбридж и от департамента по древна история в Бенареския индуистки университет изследвали остатъците от храна върху керамика от селище в долината на Инд от III – II в. пр.н.е. на територията на сегашните щати Хариана и Утар-Прадеш. Анализът на липидния състав на останките показал, че древните индийци са се хранели със свинско месо, едър рогат добитък, биволско, овче и козе месо, а вероятно и с млечни продукти.
Авторите на изследването подчертават, че идентифицирането на конкретните съединения показват наличието на растителни и животински продукти, които са били съхранявани в тези съдове. Изотопният анализ на мастните киселини дал възможност да се откроят два вида месо и мляко.
Това е първото проучване на абсорбирани останки от липиди в керамика от древните селища по долината на Инд, чиито резултатите показват, че древните индийци са хапвали предимно месо.
Това показва съставът на липидите, запазени по стените на керамични съдове
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства