Въпреки че в ръководствата на ТКЗС са членове на БКП в своята дейност и организацията стопанствата изпаднаха в наклонност на кариеризъм и бюрократизъм. Това докладва самата Държавна сигурност през 1949 г. – само няколко години след началото на насилствената колективизация в България.
Изводът се отнася до ТКЗС в тогавашния район на Горна Джумая (от 1950 г. Благоевград) и е направен в доклад за състоянието на трудово-кооперативните земеделски стопанства и ферми в Горно Джумайския сектор към 1 ноември 1949 г., който desebg.com публикува.
Документът, адресиран до началника на отдел първи в Дирекция Държавна сигурност, е подписан от началника на сектора в ДС в Горна Джумая и от инспектора в първа секция небезизвестния Костадин Кюлюмов, първи зам.-началник на създаденото през 1967 г. Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия и преди това активен участник в разгрома на горянското движение в Пиринския край (Кюлюмов е роден в неврокопското село Гайтаниново).
В доклада е посочено, че са се създали настроения за отказване от ТКЗС. Това важало с пълна сила за редица селища в Санданско.
В други стопанства ръководителите им се обградили с роднини и приятели.
Типичен пример за това е председателят на ТКЗС в петричкото село Чучулигово.
На други места пък е констатирано несработване между членовете на ТКЗС и ръководството му.
„Членовете на ТКЗС все още гледат с недоверие към кооперативното обработване на земята. Те все още укриват земята си и оставят една част вън от стопанството”, се казва още в доклада.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и колективизацията 1944-1959”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.
България
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен