Неоспорим факт е, че характерен белег на тоталитарно управление на комунистическия режим в България е ухажването на купената с привилегии част от интелигенцията от лидерите на БКП (в случая Тодор Живков). Държавна сигурност (ДС) пък е полагала усилия да постави под контрол интелектуалците, които не следвали сляпо пътя на партията.
В тази връзка ДС е проявявала сериозен интерес и към кореспонденцията на представителите на българската интелигенция не само в страната, но и в чужбина и по-специално със свободния свят. Входящите и изходящите писма на хора на изкуството и културата, поддържащи връзка с хора от запада, са били обект на задължителна проверка и отчетност.
За това свидетелства документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Кореспондентските връзки на български граждани от средите на художествено-творческата интелигенция с капиталистическите страни. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 година.
Справката е на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия и е от 1984 г.
От нея става ясно, че през 80-те години на миналия век в ДС са водили специална отчетност на кореспонденцията на интелигенцията със Запада чрез „автоматична изчислителна система (АИС-2).
Според нея най-активни в писането с хора от западните страни са били преводачите, следвани от художниците и артистите.
По характера на кореспонденцията ДС я определя на: приятелска, делова, роднинска, интимна и „неотбелязана”.
В справката е представена подробна статистика за това какви по характер кореспонденции са водили отделните групи от интелигенцията.
Изброени са и западните страни, с лица от които най-активно хората на изкуството от България са си писали.
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов